Волшебно медитеранско растение: Помага при слабеење и го подобрува здравјето

Сподели со своите пријатели

Се верува дека ова растение е добро за нашето срце, бидејќи го намалува нивото на лош холестерол во крвта, што е еден од главните виновници за атеросклероза и висок крвен притисок, а со тоа и за срцев и мозочен удар.

Loading...

Неговите моќни состојки можат да помогнат во спречување на формирање на тромби, а бројни студии велат дека има антиканцерогено дејство затоа што го забавува растот на тумори, но има и превентивен ефект, на пример, кај рак на дојка и дебело црево.

Исто така, цикоријата долго време се сметаше за одлична за болка во артритис, бидејќи има антиинфламаторно дејство, и затоа помага при болка во мускулите.

 

 

Го зајакнува имунитетот

Ако често сте болни, цикоријата може да биде вистинскиот избор бидејќи е идеален засилувач за имунитет. Сузбива многу опасни бактерии, а богато е и со елементи кои делуваат како моќни антиоксиданти и ги исфрлаат слободните радикали од нашето тело. Ова ослободување на штетни честички го намалува ризикот од многу болести.

Loading...

Го ублажува стресот

Благодарение на неговите седативни својства, со цикорија значително ќе ја намалите вознемиреноста, ќе го исчистите умот, ќе се ослободите од стресот и сите опасности што ги носи со себе. Некои студии покажаа дека екстрактите од корени на цикорија исто така можат да помогнат при несоница.

И кога ќе се ослободите од напнатоста и добро спиете, вие сте на добар пат кон проблеми со срцето, хормонален дисбаланс, предвремено стареење.

 

 

Одлично за слабеење

Богато е со растителни влакна, па затоа е одличен избор за оние кои би сакале да изгубат вишок килограми. Неговите состојки ја регулираат работата на грелинот, познат како хормон на глад, затоа, благодарение на цикоријата, нема да прејадуваме, а исто така ќе ни даде чувство на ситост.

Loading...

Покрај тоа, цикоријата содржи добри пробиотички бактерии, што го забрзува варењето и е ефикасно против запек. А, тоа може да биде причина за надуеност и вишок килограми.

Внимавајте на несакани ефекти

Иако цикоријата може да донесе многу добро, треба да бидете внимателни со неа. Најдобро би било да се избегнува за бремени жени, доилки, оние кои имаат камења или песок во жолчката, како и оние кои се алергични на слични растенија како амброзија, невен, бела ротквица.

И, се разбира, секогаш кога сакате да вклучите нешто ново во вашата исхрана, прво консултирајте се со вашиот лекар.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *