Во Србија се одржа голема воена вежба „Содејство 2020“

Сподели со своите пријатели

На воениот полигон „Пештер“, денеска се одржа воената вежба „Содејство 2020“.на која учествуваат околу 2.800 припадници на Военото воздухопловство и противвоздушната одбрана на Србија (ВВ и ПВО), Копнената војска, 72-та бригада за специјални операции и 63-та падобранска бригада, повеќе од 150 борбени и неборбени возила и борбени системи и околу 40 авиони.

Loading...

Фабула на вежбата е претпоставен напад на непријателски вооружени сили врз југозападниот дел на Србија и привремено окупирање на дел од државната територија, на линијата Сјеница – Чајетина – Бајина Башта, со внесување на нови вооружени сили.

На почетокот на вежбата беше прикажано како новонабавениот систем за противвоздушна одбрана „Панцир“ ги уништува непријателските авиони, како и домашниот надграден систем ПАСАРС, базиран на топовите „Бофорс“.

Вежбата се состои од седум фази, при што е прикажана состојбата на обученоста на командите и единиците на Српската војска при решавање на тактички и вооружени задачи и извршување на заедничка операција со фокус на воздушната поддршка на копнените сили.

Прикажано е дејството на авионите „Миг 29“, „Орел“ и „Супергалеб Г-4“, хеликоптерите Ми-35, Ми-17В5, Ми-8, како и борбените хеликоптери „Гама“.

По целите дејствуваше артилерискиот ракетен систем „оклоп с1“ и „пасарс“, а беа прикажани и голем број модернизирани средства и средства од развојот на одбранбената индустрија на Србија, кои првпат дејствуваа заедно во една воена вежба.

Прикажани се и дигитализираните ракетни системи „оган“ и „морава“, беспилотното летало „врабец“, борбеното роботско возило „милош“, самоодните хаубици „нора“, „гвоздика“ и минофрлачи, модернизирани борбени возила, оклопното возило „лазар три“ и модернизираниот тенк М-84.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по вежбата изјави дека таа ја покажала подготвеноста и обученоста на војската за заштита на земјата и нејзината територија, но само во случај на одбрана од агресија, „затоа што не ни паѓа на памет да напаѓаме и да влегуваме во конфликти “.

Loading...

Оливер Бранковиќ, Србија


Leave a Reply