Во САД забележан првиот случај на коронавирус од британската варијанта

Сподели со своите пријатели

Американските власти синоќа соопштија за првиот забележан случај на зараза од многу попреносливата мутација на новиот коронавирус што се појави во Велика Британија.   

Loading...

Случајот е забележан во сојузната држава Колорадо. 

-Денеска во Колоради го откривме првиот случај на Ковид-19, варијанта Б.1.1.7, истата онааа откриена во Обединетото Кралство, истакна синоќа во порака на Твитер Џаред Полис, гувернер на Колорадо. 

Додаде дека здравјето и безбедноста на Колораѓани е врвен приоритет, и дека „властите блиску го следат случајот и сите други Ковид-19 индикации“. 

Мутацијата е забележана кај маж на возраст во своите 20-ти годиникој сега се наоѓа во изолација во округот Елберт. Се дознава дека инфицираниот немал историја на патувања во последно време. 

Според здравствени експерти, британската варијанта на вирусот најверојатно не е посмртоносна од претходно идентификуваните варијанти.  

Многу земји ги забранија летовите од Велика Британија, авиопревозници што летат од Лондон во САД, сега ги тестираат патниците а позитивните ги враќаат назад. 

Според Јавното здравство на Англија, првичните анализи покажале дека оваа варијнта можеби е попренослива, но дека нема докази од поголем ризик за хоспитализација или смрт. 

Loading...

Борис Камчев, САД


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *