Во Русија, речиси 1.000 луѓе заразени со Ковид се хоспитализирани секој ден

Сподели со своите пријатели

Во Русија секојдневно се откриваат повеќе од 5,8 илјади нови случаи на корона вирус, а речиси 1.000 луѓе се хоспитализирани.

Loading...

Од тој број новодијагностицирани лица, починале 50 лица, соопшти на новинарите Оперативниот штаб за сузбивање на ширењето на корона вирусот, пренесува Риа.

Според штабот, во земјава во текот на денот се хоспитализирани 956 лица, за 10,2 отсто помалку од претходниот ден.

„Дневно закрепнуваа 7.695 лица или 1,5 отсто помалку од годинава.“

Откриени се 5.810 нови случаи на Ковид, се вели во соопштението.