Во пресрет на Велигден: Како да сварите совршено јајце?

Сподели со своите пријатели

Кога готвите јајца, дали постојано се прашувате што треба да направите за да „испаднат“ онака како што сакате?

Loading...

Не сте единствени, многу домаќинки, дури и во подоцнежниот живот, никогаш не се чисти со тоа.

Следејќи ги трите чекори кои ви ги предлагаме, ќе добиете јајце сварено како што сте сакале.

Во тенџере ставете ги јајцата и покријте ги со ладна вода. Зошто прво доаѓаат јајцата, а потоа водата?

Бидејќи ако ги додадете јајцата подоцна, тие може да пукнат додека паѓаат на дното на садот.

Потоа вклучете го шпоретот на највисока температура и оставете ја водата да зоврие.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сакате совршена врска? Pрестанете да ги правите овие работи!

 

Loading...

 

Тргнете ја тавата од оган и покријте ја. Во зависност од тоа колку сакате јајцето да биде тврдо, оставете го во топла вода од две до 15 минути.

Кога ќе ги тргнете од оган и ќе го прекинете процесот на зовривање на водата, таа ќе се свари, но жолчките нема да позеленат (ова се случува само со јајцата кои се подолго време изложени на високи температури, бидејќи потоа поминуваат низ хемикалија реакција која ги „обојува“ нивните жолчки со зелена боја).

Кога ќе помине посакуваното време, веднаш извадете ги јајцата од тенџерето и префрлете ги во сад исполнет со вода и коцки мраз (најмалку 20).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најголемата љубов се случува на оваа возраст или никогаш

Ако планирате да ги излупите јајцата, испукајте ги малку пред да ги ставите во ледена вода и оставете ги да седат внатре еден час за најлесно да ги излупите за кратко време.