Во последен момент откажан состанокот на воените шефови на западна Африка за Нигер

Сподели со своите пријатели

Планираниот состанок на началниците на генералштабовите на западноафриканските земји, на кој требаше да се разговара за бунтот во Нигер, беше откажан во последен момент, јавува Би-Би-Си.

Loading...

Разговорите, кои ги свикаа членките на регионалниот блок – Економската заедница на западноафриканските држави, требаше да се одржат денеска во Акра, главниот град на Гана.

Не беше дадено објаснување за одлуката за откажување.

Водачите на западноафриканските земји ѝ наредија на војската да биде во подготвеност за да го врати цивилното владеење во Нигер во четврток, 10 август.

Поддржувачите на бунтот во Нигер се собраа вчера недалеку од француската воена база во Нијамеј, Нигер, осудувајќи ги Ековас и Франција.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изрази загриженост за семејството на сменетиот претседател на Нигер, кој е во заробеништво.

Врвот на воената хунта во Нигер е уверена дека ќе остане на власт

Политичките аналитичари велат дека пркосните водачи на воениот удар во Нигер се уверени дека ќе останат на власт и посочуваат дека клучните фигури во новиот воен режим се потценети, иако новоизбраниот претседател останува изолиран и ограничен во неговата резиденција.

Воените лидери во Нигер веруваат дека недостатокот на свест на нивните противници во регионот, поддршката од другите воени режими во соседните земји и бранот народна мобилизација дома ќе им овозможат да ја задржат власта во иднина, наведува Ројтерс.

Loading...

Две недели по пучот, Мохамед Базум, демократски избраниот претседател на Нигер, останува затворен во неговата официјална резиденција во главниот град Ниамеј, во услови на бавни меѓународни напори да се убеди новата влада да го врати на функцијата и да се пензионира во касарните.

Аналитичарите веруваат дека Абдурахаман Тијани, поранешниот командант на претседателската гарда што го води новиот режим, и неговите колеги, високи офицери на армијата на Нигер, се потценети во регионот и пошироко.

Економската заедница на западноафриканските држави (ECOWAS) во четвртокот објави дека земјите-членки ги ставиле своите воени сили во состојба на готовност, но деталите за можна воена интервенција не беа откриени во јавноста.

– Сите со кои разговарав (во Нигер) велат дека возот веќе тргнал и дека Базум нема да се врати на власт – рече Корин Дуфка, почитувана независна консултантка и призната авторка.

Економската заедница на западноафриканските држави (ECOWAS) во четвртокот соопшти дека воените сили на земјите-членки се ставени во состојба на готовност за да се врати демократијата во Нигер, но нема детали за тоа како и кога може да се случи интервенцијата.

Претходниот рок за интервенција, поставен веднаш по пучот, истече во неделата, рече Бола Ахмед Тинубу, претседател на Нигерија, и повика на пренасочување кон дипломатијата и преговорите за решавање на актуелната криза.