Во околината на Житомир продолжуваат руските напади

Сподели со своите пријатели

Руските напади во западна и централна Украина продолжија во текот на ноќта, соопштија украинските власти, повикувајќи се на најновите информации.

Loading...

„Синоќа се случија две многу силни експлозии во близина на Житомир“, изјави Сергеј Сухомлин, градоначалник на овој украински град.

 

Украина тврди дека Русите изгубиле 17.000 војници досега

 

Како што изјавил, луѓето биле исплашени, бидејќи куќите се треселе како да е земјотрес.

„Под влијание на огнот не беше самиот Житомир, туку поблиската околина на градот. Сега ситуацијата во Житомир е повеќе или помалку мирна“, прецизира Сухомлин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Калининград започна борбената обука на руските резервисти

Шефот на регионалната воена управа Волин во западна Украина, Јуриј Похуљајко изјави дека проектилот го погодил складиштето за гориво и дека бил истрелан од соседна Белорусија.

Loading...

 

Песков: Преговорите меѓу Русија и Украина се очекува да започнат утре

 

Според него, Белорусија била база на руските воени сили.

„Сакам да ве информирам дека спасувачите сѐ уште работат на местото на ракетниот напад. Засега нема жртви. Ракетата полета на мала височина, избегнувајќи да биде откриена од радарот“, изјави Јуриј Похуљајко во објавата на Телеграм, истакнувајќи дека штотуку дошол од местото на настанот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕК ќе предложи нов пакет санкции за Русија