Во Москва се подготвува прослава за годишнина од инвазијата, се очекува и Путин (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Годишнината од руската инвазија на Украина е повод за прослава, барем за руските власти, кои денеска подготвуваат голем хепенинг, поточно „концерт-средба“ на стадионот „Лужники“ во Москва, јавуваат медиумите на социјалните мрежи.

Loading...

Медуза на својот канал Телеграм пишува дека целосното име на денешниот настан, како што пишува на билетот, е „Слава на бранителите на татковината“.

 

 

На стадионот „Лужники“ се одржува „прославата“ на годишнината од почетокот на целосната инвазија и геноцид во Украина.

Многумина што ќе присуствуваат ќе бидат владини работници кои беа принудени да излезат.

 

Loading...

 

Се очекува претседателот Владимир Путин да го одржи говорот, иако Кремљ сѐ уште не го потврдил.

 

 

Сѐ уште не е познат точниот состав на уметниците, но во медиумите се појавија имињата на Филип Киркоров, Клава Кока, Стас Михаилов, Полина Гагарина, Григори Лепс, Нилет, Олег Газманов, ШАМАН, Николај Башков и други, пишува Медуза.

 

Loading...

 

На социјалните мрежи има многу видеа од подготовките за денешниот настан на стадионот.

На влезот, наводно, темелно ги проверуваат списоците, а потоа даваат ленти како маркери.

Мобилизирани се студенти од Јарослав, Москва и Московскиот регион. Насекаде се видливи ознаки во форма на буквата Z.

 

 

Loading...

Руските пропагандисти ја споменуваат бројката од 200.000 луѓе кои се очекуваат на стадионот.

 

 

Новаја газета Европа со фотографијата на својот Твитер профил пишува дека луѓето се собираат околу стадионот пред митингот-концертот.

„Волонтерите на „Народен фронт“ одржуваат мастер клас за изработка на муниција, а на плоштадот се организира и ужина.

Loading...

 

 

Претходно се дозна дека статистите за концертот се ангажирани за хонорар од 500 рубљи (приближно 6,70 долари), а на студентите им било ветено дека ќе бидат ослободени од часови, пишува Украинска Правда.

Најавено е дека на митингот-концертот нема да можат да дојдат луѓе од улица. Оние кои сакаат да влезат во Лужники мора да достават лични податоци на организаторите.

Loading...

 

 

Последен пат кога Путин одржа митинг-концерт во Лужники беше 18 март 2022 година, на годишнината од анексијата на Крим.

Рускиот медиум Сота на својот Твитер профил пишува дека е речиси невозможно да се влезе ако не сте на списокот: луѓето се строго проверени според списоците.

Loading...

На патот кон Лужники луѓето се поделени во групи според институции и работни колективи.

На нивните гради се дистрибуираат значки во форма на руски знамиња.