Во Куманово активни само три ковид случаи

Сподели со своите пријатели

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Loading...

Направени се 523 тестови, а регистрирани се 50 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 38, Битола – 5, Прилеп – 3, Неготино – 2, Охрид и Штип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (50), регистрирани се 13 реинфекции.

Регистрирани сe 47 оздравени пациенти од: Скопје – 37, Куманово – 4, Битола и Прилеп – по 2, Тетово и Велес – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема регистрирани починати лица.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЖРК Куманово го декласираше Скопје, утре атакува на Шампион

Направени се 523 тестови: ИЈЗ-47, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија-35, Жан Митрев (Филип Втори)-4, Авицена-4, Биотек-12, Систина-0, лабораторија Лаор-3, Синлаб-0, Ремедика-6, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-8, ВФВ Медикал-0, Ели Медика Плус-1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 276.

Досега во земјата се направени вкупно 2.179.652 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.850, бројот на оздравени пациенти е 334.007, на починати е 9.559 а бројот на активни случаи изнесува 284.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почна санацијата на улицата „Сава Ковачевиќ“ во Куманово

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Loading...

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      162117, Активни   209
Куманово    18242, Активни    3
Битола      17980, Активни    18
Прилеп      15541, Активни    23
Тетово      14475, Активни    2
Кавадарци   12094, Активни    7
Велес 10811, Активни    3
Охрид 10320, Активни    6
Гостивар    10277, Активни    2
Струмица    8781, Активни     0
Штип  8767, Активни     5
Кичево      6075, Активни     0
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5173, Активни     0
Гевгелија   4884, Активни     0
Неготино    4149, Активни     4
Ресен 3029, Активни     0
Радовиш     2836, Активни     0
Свети Николе      2795, Активни     0
Крива Паланка     2660, Активни     0
Делчево     2183, Активни     0
Берово      1875, Активни     0
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1478, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1132, Активни     1
Богданци    1102, Активни     0
Крушево     1039, Активни     1
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   800, Активни      0
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0