Во косовскиот парламент не може да помине седница без солзавец (видео)

Сподели со своите пријатели

Втор пат за еден месец во Собранието на Косово е фрлен солзавец во собраниската сала пред самиот почеток на седницата.
Пратениците се излезени од салата, а пред  Работното претседателство на Собранието стојат пратеници на движењето Самоопределување и Алијансата за иднина на Косово.
Влезот на собранието го надлетуваа хеликоптери, а го обезбедува и засилено полициско присуство. Во истата зграда е сместен и кабинетот на Претседателката на Косово, Арифете Јахјага.

Додатните мерки се затоа што ова е втор ист ваков инцидент во Собранието, откако пратеникот од „Самоопределување“, Албин Курти пред една недела предизвика инцидент по што беше приведен во полицијата.

Loading...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.