Во кои земји ТикТок е забранет или ограничен?

Сподели со своите пријатели

„ТикТок“ се најде на удар на властите во САД, каде што новиот закон се заканува да ја забрани апликацијата низ целата земја, освен ако нејзината матична компанија „Бајт Данс“ од Кина не ја продаде.

Loading...

Тоа би бил најголемиот удар досега за популарната апликација за споделување видео, која се соочи со различни ограничувања ширум светот.

ТикТок веќе е забранет во неколку земји, додека во други е забранет за употреба од страна на службеници издадени од владата, поради загриженоста дека апликацијата претставува ризик за приватноста и сајбер безбедноста.

Тие стравови се повторуваат во американскиот закон, што е кулминација на долгогодишните стравувања на двете главни американски партии дека кинеските комунистички лидери би можеле да го принудат ByteDance да им ги предаде податоците на корисниците на САД или да влијаат на Американците со потиснување или промовирање одредена содржина.

ТикТок долго време тврди дека не споделува податоци со кинеската влада, а извршниот директор зазеде пркосен став, ветувајќи дека ќе се бори против забраната, пишува Радио Слободна Европа.

Список на земји каде што има делумна или целосна забрана за ТикТок:

Авганистан

ТикТок е забранет од 2022 година, заедно со видео играта PUBG, бидејќи раководството на Талибанците одлучи да го забрани пристапот до програмите за заштита на младите од „заведување“.

Австралија

ТикТок не е дозволен на уреди издадени од австралиската федерална влада.

Loading...

Јавниот обвинител Марк Драјфус изјави дека одлуката ја донел откако добил совет од разузнавачките и безбедносните агенции на земјата.

Белгија

Советот за национална безбедност минатиот месец одлучи на неодредено време да го забрани ТикТок од уредите во сопственост или платени од федералната влада.

Забраната беше привремено воведена минатата година поради загриженост за сајбер безбедноста, приватноста и дезинформациите.

Премиерот Александар де Кро рече дека тоа се заснова на предупредувањата од Националната служба за безбедност и од центарот за сајбер безбедност.

Канада

ТикТок е забранет на федерално издадени уреди. Официјалните лица наведоа „неприфатлив“ ризик за приватноста и безбедноста и рекоа дека апликацијата ќе биде отстранета од уредите и дека вработените ќе бидат блокирани да ја преземаат.

Кина

ТикТок никогаш не бил достапен во Кина, како што спомена неговиот извршен директор Џоу Чу во сведочењето пред американскиот Конгрес.

ByteDance им нуди на корисниците во Кина, Douyin, слична апликација за споделување видео која ги следи строгите правила за цензура во Пекинг.

ТикТок, исто така, престана со работа во Хонг Конг, бидејќи стапи на сила строгиот кинески закон за национална безбедност.

Loading...

Данска

Министерството за одбрана на Данска им забрани на своите вработени да имаат ТикТок на нивните службени телефони, наредувајќи им на персоналот што го инсталирал да ја отстрани апликацијата од нивните уреди што е можно поскоро.

Министерството соопшти дека причините за забраната вклучуваат „сериозни безбедносни размислувања“, како и „многу ограничена потреба за користење на апликацијата поврзана со работата“.

ЕУ

Европскиот парламент, Европската комисија и Советот на ЕУ, трите главни институции на 27-члената Унија, му забранија на ТикТок да ги користи персоналните уреди.

Според забраната на Европскиот парламент, пратениците и персоналот исто така добија совет да ја отстранат апликацијата ТикТок од нивните лични уреди.

Франција

„Рекреативната“ употреба на ТикТок и другите апликации за социјални медиуми како што се X и Инстаграм на телефоните на владините службеници е забранета поради загриженоста за недоволните мерки за безбедност на податоците.

Француската влада не именуваше конкретни апликации, но посочи дека одлуката е донесена откако други влади презеле мерки насочени кон ТикТок.

Индија

Индија го забрани ТикТок и десетици други кинески апликации, како што е апликацијата за пораки WeChat во 2020 година поради загриженост за приватноста и безбедноста.

Забраната дојде веднаш откако 20 индиски војници беа убиени, а десетици повредени во судир меѓу индиските и кинеските војници на спорната граница на Хималаите.

Loading...

На компаниите им беше дадена шанса да одговорат на прашања во врска со барањата за приватност и безбедност, но забраната стана трајна во 2021 година.

Индонезија

ТикТок не е целосно забранет во големата и населена земја во Југоисточна Азија, туку само неговата продажна функција, откако властите ги ограничија трансакциите со е-трговија на социјалната мрежа во обид да ги заштитат малите бизниси.

Латвија

Министерот за надворешни работи Едгарс Ринкевичс на мрежата Х изјави дека ја избришал својата сметка на ТикТок и дека апликацијата е забранета и од телефоните на службениците во Министерството за надворешни работи.

Холандија

Холандската централна влада ги забрани апликациите, вклучително и ТикТок, од работните телефони на вработените, наведувајќи загриженост за безбедноста на податоците.

Во владиното соопштение не се наведува конкретно ТикТок, но се вели дека државните службеници се обесхрабрени да инсталираат и користат апликации „од земји со навредлива сајбер програма против Холандија и/или холандските интереси“ на нивните работни мобилни уреди.

Непал

Хималајската земја воведе забрана за ТикТок низ целата земја, велејќи дека ја нарушува „општествената хармонија“ и добра волја, со обвинувања дека дозволува „проток на непристоен материјал“.

Loading...

Властите и наредија на телекомуникациската компанија да го блокира пристапот до апликацијата.

Нов Зеланд

На пратениците од Нов Зеланд и на персоналот на националниот парламент им е забрането да имаат ТикТок на нивните службени телефони, советуваат владините експерти за сајбер безбедност.

Таа апликација е отстранета од сите уреди со пристап до парламентарната мрежа, иако може да се направат посебни аранжмани за секој кој има потреба од ТикТок да ги извршува своите демократски должности.

Норвешка

Норвешкиот парламент го забрани ТикТок од официјални уреди откако Министерството за правда на земјата предупреди дека апликацијата не треба да се инсталира на телефони издадени на државни службеници.

Loading...

Претседателот на парламентот рече дека ТикТок не треба да биде на уреди кои имаат пристап до системите на собранието и треба да се отстрани што е можно поскоро.

Главниот град на земјата Осло и вториот по големина град Берген, исто така, ги повикаа градските власти да го отстранат ТикТок од нивните официјални телефони.

Пакистан

Пакистанските власти привремено го забранија ТикТок најмалку четири пати од 2020 година, наведувајќи ја загриженоста дека апликацијата промовира неморална содржина.

Сомалија

Владата им нареди на телекомуникациските компании да го блокираат пристапот до ТикТок, заедно со апликацијата за пораки Телеграм и платформата за коцкање 1XBET.

Официјални лица рекоа дека се загрижени поради тоа што платформите би можеле да шират екстремистичка содржина, голи слики и друг материјал што се смета за навредлив за сомалиската култура и исламот.

Loading...

Тајван

Тајван го забрани ТикТок во јавниот сектор откако ФБИ предупреди дека апликацијата претставува ризик за националната безбедност.

Уредите во државна сопственост, вклучувајќи мобилни телефони, таблети и десктоп компјутери, не смеат да користат софтвер произведен во Кина, кој вклучува апликации како ТикТок, неговиот кинески еквивалент Douyin или кинеската апликација за начин на живот Xiaohongshu.

Обединето Кралство

Британските власти му забранија на ТикТок мобилните телефони што ги користат министрите и државните службеници.

Официјалните лица рекоа дека забраната е „претпазлив потег“ од безбедносни причини и дека не се однесува на лични уреди.

Британскиот парламент потоа го забрани ТикТок од сите официјални уреди и „пошироката парламентарна мрежа“.

Полуавтономната шкотска влада и градското собрание на Лондон, исто така, го забранија ТикТок од уредите на вработените.

Loading...

БиБиСи ги повика вработените да го избришат ТикТок од корпоративните уреди, освен ако не го користат за уредувачки и маркетинг цели.

САД

Американските власти им наредија на владините агенции да го избришат ТикТок од федералните уреди и системи поради загриженост за безбедноста на податоците. Повеќе од половина од 50 држави, Конгресот и американската војска, исто така, ја забранија апликацијата од официјални уреди.

Обидот на Монтана да воведе забрана во целата држава не успеа, како и предлогот во Вирџинија да ги блокира децата да ја користат.