Во Кина стотици луѓе уапсени поради банкарски измами

Сподели со своите пријатели

Кинеската полиција уапси повеќе од 200 лица осомничени дека се поврзани со еден од најголемите банкарски скандали досега, што предизвика ретки масовни протести во земјата, пренесува AFP.

Loading...

Четири банки во централната кинеска провинција Хенан го суспендираа повлекувањето готовина во април оваа година, бидејќи банкарските регулатори започнаа истрага за лошо управување, замрзнувајќи ги средствата на стотици илјади клиенти и предизвикувајќи протести кои повремено стануваат насилни.

Полицијата во понеделникот соопшти дека уапсила 234 лица во врска со скандалот и дека е постигнат „значаен напредок“ во враќањето на украдените средства.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија: Десницата триумфираше на изборите

– Криминалната банда незаконски контролирала четири рурални и урбани банки и е осомничена дека извршила серија тешки кривични дела – се вели во понеделникот во соопштението на полицијата во градот Ксуанг.

Кинескиот рурален банкарски сектор е тешко погоден од напорите на Пекинг да го ограничи станбениот балон и зголемениот долг во финансискиот шок што имаше брановидни ефекти низ втората по големина економија во светот.

Регулаторите постепено им нудат отплати на штедачите од средината на април.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Претседателот на Јужна Кореја негира дека односите со САД се нарушени

Големината и обемот на измамата и нанесоа невиден удар на довербата на јавноста во кинескиот финансиски систем, велат аналитичарите, при што банките вмешани наводно работеле нелегално повеќе од една деценија.

Масовните демонстрации на штедачите на 10 јули во главниот град на Хенан, Женгжу, беа насилно задушени, при што демонстрантите беа принудени да влезат во автобуси додека беа тепани од полицијата, според извештаите на очевидците доставени до АФП и проверените фотографии на социјалните мрежи.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште една жена убеина на протестите во Иран