Во Кина 80 отсто од луѓето се заразени, втор бран на Ковид е малку веројатен

Сподели со своите пријатели

Можноста за обновување на Ковид-19 во Кина во следните два или три месеци е мала бидејќи 80 отсто од населението е заразено, изјави во саботата истакнат владин експерт.

Loading...

Масовното патување на луѓе за време на празничниот период на Лунарната Нова Година може да ја прошири пандемијата, зголемувајќи ги инфекциите во некои области, но втор бран е малку веројатен во следниот период, рече Ву Зунју, главен епидемиолог во кинескиот центар за контрола и превенција на болести. Веибо.

Стотици милиони Кинези патуваат низ целата земја на семејни собири кои беа суспендирани според неодамнешните ограничувања на Ковид, зголемувајќи ги стравувањата од нови епидемии во руралните области помалку опремени за справување со големи епидемии.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија се соочува со најголемиот штрајк на здравствените работници

Кина го помина својот врв во бројот на пациенти со Ковид во клиниките за треска, собите за итни случаи и одделенијата за интензивна нега, изјави во четвртокот претставник на националната здравствена комисија.

Според владините податоци, близу 60.000 луѓе починале од Ковид во болниците до 12 јануари, еден месец откако Кина ненадејно ја прекина политиката на нулта стапка на ковид.

Сепак, според некои експерти, бројките веројатно далеку ги надминуваат владините податоци, кои не ги вклучуваат оние што починале дома.

Покрај тоа, многу лекари велат дека се разубедени од наведување на Ковид како причина за смртта.