Во касарната „Боро Менков“ одбележан денот на АРМ (видео и галерија)

Сподели со своите пријатели

Во кругот на касарната „Боро Менков“, денес беше одбележан 23 – от роденден на Армијата на Република Македонија. На овој ден во 1943 година е создадена првата формација,  додека официјално Армијата постои од 8 септември 1991 година по осамостојувањето на државата.

Loading...

 

[huge_it_gallery id=”167″]

 

На прославата со едноминутно молчење им се оддаде почит на загинатите припадници на АРМ, беа прочитани стимулативни мерки и унапредувања на дел од вработените во Армијата, но беше изложена опремата со која располага кумановската касарна.

 

[huge_it_gallery id=”168″]

 

Loading...

На свеченоста присуствуваа советници, претставници на локални самоуправи, Црвен Крст, борци од НОБ и други.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.