Во Италија се продаваат куќи за 1 евро близу морето, но има еден услов (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Друго италијанско село нудеше домови по симболични цени со цел да привлече нови жители, а овој пат тоа е селото Пратола Пелиња, оддалечено околу 150 километри од Рим.

Loading...

Сместено на Апенинските Планини, близу некои од најдобрите италијански скијачки патеки, но и еден час возење од брегот, ова затскриено место има голем број напуштени куќи за кои локалните власти се надеваат дека наскоро ќе добијат нови сопственици.

Како и многу други села и градови што продаваат евтини домови, Пратола Пелиња доживеа пад на населението. Во текот на 1930 -тите, се проценува дека има околу 13.000 жители, но локалните власти велат дека сега има помалку од 7.000.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Yaşar Dikbıyık (@yasardikbiyik)

250 домови за евро

Во ова село, властите продаваат околу 250 домови по цена од едно евро, со надеж дека ќе привлечат нови жители кои ќе ги реновираат и живеат во нив.

Селото се наоѓа во регионот Абруцо во близина на Апенините, што значи дека некои од најдобрите италијански скијачки центри се многу блиску.

Loading...

– Работиме на овој проект неколку години, избираме соодветни домови кои не беа дел од реконструкцијата по земјотресот. Нашата цел е повторно да заблескаме и да ја вратиме убавината на стариот центар, дури и да трае – изјави локалниот советник Паоло Ди Бако за Си – Ен – Ен.

Оние што ќе одлучат да дојдат во селото ќе имаат полни раце работа бидејќи домовите се во прилично лоша состојба, но тие се пространи, имаат поткровје, тераси и балкони, па затоа имаат голем потенцијал.

Меѓутоа, ако плановите за реновирање не бидат пријавени во рок од шест месеци, следува казна од 10.000 евра.

 

Рустикален изглед на селото

Напуштените камени куќи на Пратола Пелиње се набиени во неговата историска област, позната како Скиавонија, каде што улиците се доволно широки за да поминат магариња.

Некои својства се во добра состојба, со сложени камени украси и фантастични аркадни пасуси. Неколку се опремени и со мебел, но повеќето се само урнатини со неколку заборавени и напуштени предмети.

Loading...

Сите тие се релативно мали – околу 70 квадратни метри на два ката. Некои имаат неколку балкони од ковано железо, подрум и скали што водат до влезната врата. Во минатото, куќите се градеа на овој начин во случај силниот снег да го блокира пристапот до куќите.

Многу од овие куќи, кои се продаваат за едно евро, имаат два посебни влеза – главниот и другиот, кој обично се наоѓа по улицата и води до подрумот.

Поголемите домови дури имаат поткровје и тераса што домаќинките некогаш ги користеле за перење постелнина и сушење на житарици и грав.