Во Иран отруени стотици ученички: „Луѓето сакаат да ги затворат училиштата“

Сподели со своите пријатели

Според новите извештаи, труењето на ученички во Иран е многу подраматично отколку што се мислеше.

Loading...

Со месеци од таа земја се шират вести за труење на десетици девојки кои учествувале во протестите, а сега е откриено дека веројатно таа бројка достигнува 900, пишува Index.hr.

Иранскиот полунезависен Мехр њуз вчера објави дека Шахријар Хејдари, пратеник во парламентот, цитирал неименуван „сигурен извор“ кој рекол дека досега се отруени „речиси 900 ученички“ од целата земја, пренесува Си-Ен-Ен.

Хемиски отров

Првите пријавени труења се случиле во градот Ком на 30 ноември, кога 18 средношколки биле хоспитализирани, јавуваат иранските државни медиуми.

Во друг инцидент во Ком на 14 февруари, повеќе од 100 ученички од 13 училишта беа пренесени во болници по, како што објави новинската агенција Тасним, „сериски труења“.

Имаше извештаи и за труење на ученички во главниот град Техеран, каде вчера беа хоспитализирани 35, пренесува Fars News.

Тие биле во „добра“ состојба, а многу од нив подоцна биле ослободени, пренесува Фарс.

Државните медиуми, исто така, објавија за труење на ученички во последните месеци во градот Боруџерд и во провинциите Чахармахал и Бахтијари.

Loading...

Иранскиот министер за здравство Бахрам Еинолахи, кој ги посети болните ученички во Ком, на 15 февруари рече дека симптомите вклучуваат мускулна слабост, гадење и замор, но дека „труењето“ е благо, според извештајот на државните медиуми на Иранската студентска новинска агенција.

Јунес Панахи, министер задолжен за истражување и технологија, на 26 февруари рече дека труењата се „хемиски“, но дека соединенијата не се препознаваат како оние што се користат во војната и дека симптомите не се заразни, според ИРНА.

Обиди за затворање училишта

Панахи додаде дека се чини дека труењата се намерни обиди за цел и затворање на училиштата за девојки, според ИРНА.

„По труењето на неколку ученици во Ком, стана јасно дека луѓето сакаат сите училишта да бидат затворени, особено училиштата за девојки“, рече Јунес Панахи на прес-конференција во неделата, според иранскиот државен медиум ИРНА.

Тој подоцна го повлече коментарот, велејќи дека бил погрешно цитиран, пренесува Фарс.

Локалните активисти и политичари ја повикаа владата да направи повеќе за да го истражи труењето.

Сè поголем број луѓе веруваат дека труењата може да се поврзани со неодамнешните протести на движењето Жени, животи, слобода.