Во Хрватска почна казнување на возачите на електрични тротинети

Сподели со своите пријатели

На подрачјето на полициската управа Приморје-Горски Котар, за кратко време од примената на новиот Закон за безбедност на патиштата во Хрватска, издадени се опомени, па дури и казни за возачите на електрични скутери на подрачјето на градовите Риека, Криквеница и Опатија, како и островите Крк, Раб и Мали Лошињ.

Loading...

Полицаец во Службата за сообраќајна полиција Дино Долушиќ од СВ Приморско-горанска дека имало возачи без кациги и под дејство на алкохол, а еден возач предизвикал сообраќајна незгода во која едно лице е повредено.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хрватска ја осудува руската анексија на украинските региони

Законот дефинира нови правила за електрични скутери, ако се помоќни или побрзи од 25 km/h, тие не смеат да се користат во јавен сообраќај, така што единствената опција за нивна употреба е да се ограничат на максимална брзина од 25 km/h или да се потврдат и, ако е можно, регистрираат, пренесува Јутарњи лист.

Она што е ново во Законот е дека во текот на ноќта или кога е намалена видливоста, сите возачи на велосипеди и лични возила кои учествуваат во сообраќајот мора да бидат означени со рефлективен елек или ознака.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хрватска ја осудува руската анексија на украинските региони

Минималната возраст за возење електронски скутер е 14 години, а сите возачи се обврзани да носат кацига, без разлика на возраста и не смеат да носат слушалки додека возат.

Во случај на прекршување на одредбите се пропишува глоба од 300 куни (2.450 денари).

„Нашата цел не е казнување, туку едукација, превенција и заштита на сите учесници во сообраќајот за да не се случуваат несреќи со посериозни последици“, велат надлежните.