Во Флорида заловен питон долг речси шест метри (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Двајца ловци во Флорида фатија бурмански питон долг 5,71 метри, што е рекорд за американската сојузна држава богата со влекачи од сите видови.

Loading...

Змијата, чиј вид е меѓу најголемите во светот, тешка е 47 килограми, наведе локалната Агенција за заштита на животната средина.

Питонот е заловен 60 килоемтри источно од Мајами.

Бурманскиот питон на Флорида се смета за инванзивен вид, кој е донесен од Југоисточна Азија кон крајот на 20 век и во мочуриштата на националниот парк Еверглејдс, пронајде идеален екосистем за размножување.

 

So, around 11pm last night, deep deep into the glades i spotted that always distinct pattern. On the back side of the…

Публикувахте от Ryan Ausburn в Събота, 3 октомври 2020 г.

 

Марина Илиевска

Loading...

Leave a Reply