Во Црна Гора предложен уругвајски модел за легализација на марихуаната

Сподели со своите пријатели

Петицијата за легализација на марихуаната во Црна Гора ја поддржаа повеќе од 6.000 граѓани, па таа иницијатива наскоро ќе биде поднесена до Собранието.

Loading...

Ова за „Вијести“ го соопшти претставникот на невладината „Легализуј.ме“, Никола Бановиќ, кој рече дека до Собранието ќе поднесе предлог за декриминализирање на канабисот и регулирање на пазарот по уругвајски модел.

 

Британското разузнавање објави нов извештај: „Русија постигна поголем напредок“

 

„Предлогот е возрасните граѓани да можат да си дозволат и до 40 грама марихуана месечно, кои се регистрирани во клубот за канабис. Граѓаните ќе можат да одгледуваат до четири растенија во своите домаќинства, а потрошувачката ќе биде дозволена дома. Дополнително, предлогот е да се дозволи потрошувачка во одредени туристички дестинации и во клубови за канабис“, рече Бановиќ.

Тој посочи дека доколку предлогот помине во собраниска процедура по препорака на лекарот, граѓаните може да купуваат канабис и други негови деривати во аптеките.

„Износот би зависel од тоа колку лекарот ќе препише. Рекламирањето на канабис ќе биде забрането на државната телевизија, билбордите и радиото. Канабисот ќе се национализира како ресурс, со цел да се избегне монопол на пазарот и да се поттикне самовработувањето и домашното производство. Со овие потези сакаме да го преземеме најголемиот дел од пазарот на наркотици, над 75 отсто, и фискално да го регулираме, да ја олесниме борбата против организираниот криминал и да овозможиме нови приливи на пари во државниот буџет“, рече Бановиќ.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австрија воведе гранична контрола кон Словачка

 

Скокнаа цените на нафтата по ембаргото на ЕУ кон Русија

 

Тој тврди дека на тој начин драстично би се зголемил животниот стандард, би се продолжила туристичката сезона, а на пациентите со тешки болести би им се обезбедувало лекување како природна алтернатива.

Нашиот следен чекор е да преговараме со пратениците кои би сакале да го изнесат нашиот предлог за промена на законот, што сега ни е загарантирано право со Уставот, па предлогот ќе го образложиме во Собранието“, рече Бановиќ.

„Legalizuj.me“ беше регистриран во април минатата година, а првичната идеја на иницијаторот на петицијата беше да се соберат 20.000 потписи за да се организира референдум за тоа прашање.

 

30 кинески авиони упаднаа во зоната за воздушна одбрана на Тајван

Loading...

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина и Јапонија согласни за потребата од подобрување на односите

Бановиќ рече дека собрале толку потписи, нема да бараат за тоа да се расправа и гласа во Собрание, туку граѓаните на референдум да одлучат дали се за легализација на марихуаната.

Тој апелираше до граѓаните да продолжат со потпишувањето.

Тој процени дека легализацијата на марихуаната може да се искористи за да се забрза закрепнувањето на закочената економија, за медицински цели.

 

Канада најави „замрзнување“ на купувањето лично оружје

 

„Тоа економско влијание би го имало генерално на северот на Црна Гора. На север имаме плодна почва околу Плава, каде што може да се одгледува висококвалитетна марихуана, и за индустриски и за медицински цели. Тој регион на Црна Гора би можел да транспортира до други општини на север и, со оглед на големината на рамнината Плав, би можел да биде главен снабдувач на целиот северен регион“, рече Бановиќ.

Loading...

Бановиќ истакна дека врз основа на нивната визија за развој, северот сигурно ќе привлече многу туристи од регионот, но и од цела Европа, а со тоа постојано ќе се слеваат пари во буџетот на северните општини, што би отворило можност за почеток погон за одгледување и производство на далеку поголеми количества марихуана и нејзините производи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Атина е подготвена за инциденти со Анкара во Егејското Море

„Една од најважните ставки во целата оваа приказна би била да се зачуваат шумите на север, имајќи предвид дека хектар коноп може да замени четири хектари шума, кога зборуваме во контекст на индустрискиот коноп кој се користи во храната, текстилот, градежништвото. и градежната индустрија.производство на моторни горива “.

 

Ураганот Агата стигна до брегот на Мексико

 

Бановиќ рече дека кај нас се поголем е бројот на заболени од рак и дека маслата од канабис може да се користат превентивно, но и во лекување на малигни заболувања.

Loading...

„Исто така, познато е дека THC компонентата на марихуаната го подобрува апетитот кај луѓето заразени со ХИВ, а со тоа го зајакнува нивниот имунолошки систем. Кога станува збор за медицинска употреба, таа ја користат и ментално болни лица во случаи на шизофренија, депресија, анксиозност и биполарно растројство“, рече тој, додавајќи дека има многу употреби на марихуаната што лесно може да се имплементира во црногорската економија по добивање правен статус во Црна Гора.