Во Бугарија од вечерва се забранува влез на автомобили со руски таблички

Сподели со своите пријатели

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот на граничната полиција Антон Златанов.

Loading...

– Работевме многу активно од четврток до вчера. Сигурен сум дека до крајот на денот (понеделник) ќе стапи на сила забраната за влез на руски автомобили на територијата на Бугарија, се наведува во изданието 24 часа на шефот на граничната служба.

Според него, забранет е и превоз на стока.

Златанов не прецизираше колку автомобили месечно влегуваат во Бугарија, но додаде дека „нема многу“.

Русите не можат да влезат во ЕУ со автомобили

Претходно, Европската комисија објави објаснување во кое се наведува дека санкциите што Советот на ЕУ ги воведе кон Русија во 2022 година важат и за лични возила со руски регистарски броеви.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Уништени 10 од 17 лансирани руски дронови

Затоа, Русите нема да можат да влезат на територијата на земјите од Европската унија со своите автомобили ниту за туристички цели, ниту за кратко време.