Во Бразил црвен метео аларм, температурата надмина 50 степени

Сподели со своите пријатели

Во речиси 3.000 бразилски градови и населени места во сила е црвен метеоролошки аларм поради екстремните горештини, јавува Би-Би-Си.

Loading...

Температурата достигна рекордни височини во областите околу градот Рио де Жанеиро, каде што надмина 52,5 степени целзиусови.

Повеќе од сто милиони луѓе се погодени од горештините, а овој топлотен бран секако ќе трае до петок, 17 ноември.

Надлежните веруваат дека оваа топлина е дел од феноменот „Ел Нињо“ и последица на климатските промени.

Националниот институт за метеорологија објави дека просечната температура во Сао Паоло е 37,3 степени Целзиусови.

Институтот прогласи црвен аларм за голем дел од земјата, што значи дека температурата е над просекот за пет степени целзиусови повеќе од пет дена и претставува опасност по здравјето на луѓето.

Екстремните временски услови стануваат се почести и поостри ширум светот поради климатските промени, јавува Би-Би-Си.