Во БиХ пропаднале речиси милион и пол Ковид вакцини

Сподели со своите пријатели

Во Босна и Херцеговина, врз основа на вкупните податоци на ентитетските здравствени установи, пропаднале 1.416.851 вакцини против корона вирусот, објави денеска Klix.ba.

Loading...

Од почетокот на пандемијата на корона вирусот, во Федерацијата Босна и Херцеговина пристигнале вкупно 2.334.874 вакцини, а според податоците на Институтот за јавно здравје на ФБиХ, до 31 јули, рокот за 606.895 дози е истечен.

Со пристигнувањето на првите дози на вакцини против корона вирусот, во март 2021 година, заклучно со 31 јули годинава, во Федерацијата Босна и Херцеговина се вакцинирани вкупно 1.800.728 граѓани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ким одаде признание на воените лекари за борба против Ковид

Според податоците на Институтот за јавно здравје, во субјектот на Република Српска пристигнале 1.824.887 дози вакцини против корона вирусот, од кои 809.945 или повеќе од 44 отсто откажале.