Во Америка се појави нов сериски убиец

Сподели со своите пријатели

Полицијата во американскиот град Стоктон поврза седум престрелки – шест фатални – со можен сериски убиец од Калифорнија, кој сè уште е во бегство.

Loading...

Официјалните лица потврдија дека бранот навидум случајни убиства започна во април минатата година – повеќе од една година порано отколку што претходно се веруваше – и предупредија дека може да има повеќе жртви.

Полицијата ги поврза сите седум престрелки користејќи балистички докази и ги проверуваше со националната база на податоци, како и видео-снимка од некои од местата на злосторството.

„Значи, како што истрагата продолжува, дефинитивно постои можност да има повеќе“, изјави портпаролот на полицијата во Стоктон, Џо Силва за NPR.

Тим детективи ги истражува постарите убиства за можни врски со неодамнешниот бран на насилство.

Полицискиот оддел ги повика и другите локални станици да ги разгледаат сопствените случаи и да откријат можни врски.

Минатата недела властите рекоа дека сериски убиец можеби е одговорен за неодамнешните престрелки што ги потресоа жителите на Стоктон, што се случија помеѓу 8 јули и 27 септември.

Исто така, беше објавено дека сите жртви се мажи од градот. Но, новите информации укажуваат дека и 40-годишниот Хиспанец кој беше смртно застрелан на 10 април 2021 година во Оукленд е поврзан и со неодамнешните престрелки.

Loading...

Тоа би било прво во оваа серија убиства надвор од Стоктон.

Кои се жртвите?

Покрај тоа, полицијата го поврза осомничениот со ранувањето на 46-годишна црнка во Стоктон на 16 април 2021 година.

За разлика од другите жртви, таа е единствената која ги преживеала повредите и единствената жена која била цел.

„Нашите детективи работеа со неа за да дознаеме колку што можеме“, рече Силва, истакнувајќи дека е можно повеќе од еден сторител да е вмешан во низата убиства.

„Таа го опиша својот напаѓач како човек од непозната раса, тенок и висок од 177 до 182 см“, рече Силва.

На денот на нападот, тој носел темна тренерка со навлечена качулка преку глава, темни панталони и црна маска.

„Чудно е што работиме деноноќно и добиваме многу повици и дојави, но во моментов немаме никакви корисни води“, додаде Силва.

Полицијата во Стоктон работи со неколку локални и федерални агенции за да ги идентификува и фати сторителите, вклучително и ФБИ, Калифорниската автопат патрола, неколку локални одделенија на шерифот и Бирото за алкохол, тутун, огнено оружје и експлозиви.

Loading...

Пет жртви кои беа убиени во последните месеци беа идентификувани од Канцеларијата на медицинскиот преглед на округот Сан Хоакин: Пол Јав, 35, кој беше убиен на 8 јули; Салвадор Дебиди Џуниор. (43), кој почина на 11 август; Џонатан Хернандез Родригез (21), кој почина на 30 август; Хуан Круз (52), жртва на 21 септември; и Лоренс Лопез постариот (54), кој беше убиен на 27 септември.

Лоцирано „Лице од интерес“

По прегледувањето на повеќечасовната видео снимка, инспекторите веруваат дека пронашле „лице од интерес“, се вели во соопштението, вклучувајќи зрнеста фотографија од неидентификувано лице облечено во темна маичка со качулка и темни панталони.

Во вторникот, официјалните лица објавија кратко видео од истото лице чие лице не се гледа.

Во секој случај, вклучително и инцидентот во Оукленд и нападот врз жената минатата година, Силва рече дека сите жртви биле надвор доцна во ноќта или рано наутро, сами и во слабо осветлени области.

„Тогаш им беше поставена заседа“, рече Силва. Ниту еден од случаите не се однесуваше на грабеж, ниту се верува дека се поврзани со организирани банди.

Полицијата ги повикува граѓаните да се обратат во полиција со информации поврзани со убиствата.

Од вторникот, беше понудена награда од 125.000 американски долари за информација што ќе доведе до апсење.