Во Амазон најлошиот мајски пожар во последните 18 години

Сподели со своите пријатели

Бразил забележа најголем број пожари во амазонската шума во мај од 2004 година и апсолутен рекорд за регионот Савана Серадо, според официјалните податоци објавени во средата.

Loading...

Сателитите од Националниот институт за вселенски истражувања (ИНПЕ) забележаа 2.287 пожари во Амазон во мај, што е речиси двојно повеќе од истиот месец минатата година.

Ова е втор најразорен мај во историјата за амазонската прашума, по рекордот од 3.131 пожар во 2004 година.

Во областа Серадо, савана со богат биодиверзитет на југот на Амазонија, минатиот месец се забележани 3.578 пожари, што никогаш не е забележано во овој период од годината од 1988 година, кога ИНПЕ почна да води евиденција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Маск праша, Твитер одговори: Дали Асанж и Сноуден треба да бидат помилувани?

Екологистите сигнализираат дека има повеќе шумски пожари и загуби на шуми од доаѓањето на власт на екстремно десничарскиот претседател Жаир Болсонар во јануари 2019 година.

„Овие податоци (за месец мај) не се исклучок, тие се дел од тенденцијата за уништување на животната средина во последните три години, што е резултат на намерна владина политика“, рече Маурицио Војводиќ, директор на бразилскиот огранок на Светскиот фонд (WWF).

Тој рече дека владата на Болсонаро ја запоставува науката и дека Бразил ќе плати висока цена за тоа во иднина.

Мај обично не е месец на шумски пожари, од кои повеќето се во август и септември, во средината на сушната сезона.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада испраќа воени бродови во Тајванскиот теснец

Фактот дека веќе има голем број пожари во мај, сугерира дека 2022 година ќе биде особено разорна.

„Политиката за животна средина“ на претседателот Болсонаро беше критикувана од меѓународната заедница за поддршка на рударството и земјоделската активност во заштитените подрачја, вклучително и домородните територии.