Во 2023. може да експлодира во Косово и Босна, пишуваат руските државни медиуми

Сподели со своите пријатели

Рускиот државен медиум РИА Новости ги објави своите прогнози за настаните во 2023 година, наведувајќи дека тоа ќе биде логично продолжение на 2022 година.

Loading...

Во таа насока, тие посочија дека „може да има експлозија, и во Косово и во Босна“.

Овој медиум пишува дека прогнозите за 2023 година би можеле да се движат од „не ве чуди ништо“ до „сè ќе се промени“, нагласувајќи дека „нема смисла да се чека крајот на светот или да се надеваме на чудо“.

Во контекст на тоа дека годинава може да „експлодира во Косово и Босна“, наведуваат дека Европа станала најжешкото место на светот.

Сепак, тие нагласија дека оваа година фокусот ќе остане на војната во Украина, која всушност е поврзана со нивниот тек.

„Иако Европа, која одеднаш стана најжешкото место на светот бидејќи реши да се прошири на исток на сметка на руската земја и смета дека она што се случува во Украина е нејзина работа, а не на Русија, ќе биде во возбудена држава во текот на 2023 година“, пишуваат РИА Новости.

Понатаму, руските медиуми, истакнувајќи го растот на руско-иранските односи, пишуваат дека неодамнешните немири во Иран им дале дополнителна надеж (на Европејците) дека ќе ја дестабилизираат ситуацијата во Исламската Република.

„Но, не треба да сметаме на сериозни превирања во таа древна држава. Со сите свои внатрешни проблеми, Иран е во првите редови на земјите кои работат на промена на светскиот поредок кој е корисен за Западот, а улогата на Техеран само ќе се зголемува. Русија одржува блиски односи со соседите на Иран – и Арапите и Турците“, се наведува во текстот.

Loading...

Понатаму посочуваат дека се зајакнува интеракцијата со арапските земји (пред се Саудиска Арабија и Емиратите) и дека Турција добива карактер на стратешки важна.

„Путин успева да најде рамнотежа на интересите со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, така што претстојните претседателски избори во Турција во јуни ќе бидат исклучително важни. Речиси сигурно ќе биде реизбран Ердоган, што е корисно за Русија, а неповолно за Западот“, пишуваат прокремљските медиуми.