Властите во Шангај се обидоа да стават продавница во карантин: Луѓето ја скршија вратата (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Хаос избувна во продавница на Икеа во Шангај во саботата, откако клиентите почнаа да бегаат од властите кои се обидоа да ги стават во карантин.

Loading...

Здравствените власти се обидоа да затворат продавница во провинцијата Ксухуи, откако клиент бил во близок контакт со лице кое тестирало позитивно за КОВИД-19.

На видеата се гледа како обезбедувањето во еден момент се обидува да ја затвори вратата, но толпата од другата страна насилно ја отвора и бега.

Претходно оваа година, Шангај беше во двомесечна блокада, а оттогаш, во градот со 20 милиони луѓе, поради строга стратегија на „нула случаи на КОВИД“, наредени се итни заклучувања на места каде позитивни случаи или се затвораат евидентирани се контакти со позитивни луѓе.

Затоа, многумина беа заклучени на необични локации, вклучувајќи ресторани, спортски сали или канцеларии.

 

 

 

Loading...

Ненадејното затворање на продавницата на Икеа беше наредено поради близок контакт со шестгодишно момче кое беше позитивно тестирано по враќањето од патување во Тибет, изјави заменик директорот на здравствената комисија во Шангај, Жао Дандан.

„Оние кои беа во Икеа и околните области мора да бидат изолирани два дена, по што ќе бидат следени пет дена“, објасни Жао.

До недела беа откриени речиси 400 блиски контакти на шестгодишното момче, кое е асимптоматско, а на дури 80.000 луѓе им беше наредено да одат и да се тестираат.

Кина се придржува до својот пристап за „нула случаи на СОВИД“ со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, и покрај фактот што таквиот пристап има големо влијание врз економијата, а јавноста се повеќе се спротивставува на тоа, наведуваат странските медиуми.

Сцените на паника во Икеа следеа по објавувањето на видеото минатата недела на кое се прикажуваат луѓе во друг дел на Шангај како излегуваат од зградата поради гласините за абнормален резултат од КОВИД тест, пренесува N1.

Заклучувањето на цел Шангај претходно оваа година доведе до широко распространети извештаи за недостиг на храна и лоши услови за живот во карантинските центри.

Фрустрираните жители беа снимени како жестоки расправии со здравствениот персонал и врескаат од прозорците во знак на протест против ограничувањата во тоа време.

 

Loading...