Властите во Доминиканската Република депортираа стотици деца без родители на Хаити

Сподели со своите пријатели

Стотици деца без придружба се протерани од Доминиканската Република, според извештајот на УНИЦЕФ, поради сеопфатните напори на владата да ги отстрани „осомничените“ мигранти без документи од земјата, пренесува Си-Ен-Ен.

Loading...

Агенцијата на Обединетите нации за правата на децата УНИЦЕФ прими најмалку 1.800 деца без придружба донесени на Хаити од доминиканските имиграциски власти од почетокот на годината, изјави портпаролот за Си-Ен-Ен.

Многумина пристигнуваат без лична карта и се „испраќаат“ во оваа земја заедно со возрасните депортирани, рече портпаролот, исто така, прашувајќи како доминиканските власти утврдиле дека децата треба да завршат на Хаити на прво место.

Доминиканската Република, која го дели островот Хиспаниола со Хаити, исто така држи родители без нивните деца во центри за притвор за имиграција.

– Една жена со себе имаше торба за пелени, но немаше бебе. Имиграциските агенти ѝ рекоа дека не може да го носи своето бебе со себе и дека ќе ја донесат во автобус – но не го донесоа бебето во автобус – рече Јоана Кузмова, истражувач во Центарот за анализа на миграцијата и социјалниот развој. на Карибите.

Доминиканската Република долго време се обидува да го намали бројот на Хаиќани во нејзините граници.

Но, последниот бран на депортации оваа година се одвива со неверојатно темпо, што ги натера критичарите да ја обвинат владата на оваа карипска земја за расно профилирање, ужасно лоши процедури и непочитување на човековите права и семејствата бидејќи агентите за имиграција ги принудуваат луѓето да ја напуштат земјата.

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Доминиканската Република издаде предупредување до црните луѓе и „Американците со потемна кожа“ да ризикуваат „зголемена интеракција“ со доминиканските власти поради мерките за имиграција.

Loading...

Во соопштението објавено во саботата, амбасадата објави дел од извештајот за „нееднаков третман“ на американските граѓани врз основа на бојата на кожата.

Претседателот на Доминиканската Република Луис Абинадер ги отфрли повиците да се запрат депортациите, тврдејќи дека Доминиканската Република му дава поголема поддршка на соседниот Хаити од која било друга земја во светот.