Влакната на прстите покажуваат 5 сериозни болести: Не треба да ги игнорирате

Сподели со своите пријатели

До сега, сигурно сте забележале како влакна може да се појават на најневообичаените делови од телото.

Loading...

И додека некои влакна на телото имаат цел, како што се веѓите или трепките, нам навистина не ни требаат влакна на другите делови од телото.

Постојат неколку изненадувачки работи што влакната на прстите можат да ви ги кажат за вашето здравје.

 

 

1. Циркулацијата не ви е идеална

Ако немате влакна на прстите или тие влакна паѓаат сами по себе, тоа може да биде знак дека нешто не е во ред со вашата циркулација, пренесува Everyday Health. Нормално е да имате неколку влакна на овој дел, освен ако не ги отстраните сами. Ако вашите прсти немаат влакна, консултирајте се со лекар за да ја проверите циркулацијата.

Loading...

2. Хормонални промени

Д-р Сејал Шах во едно интервју објасни дека ако поминете низ некои хормонални промени, влакната на прстите може да станат груби и потемни. Ако порано вашите влакна биле посветли во младоста, тоа не значи дека нема да станат потемни како што стареете. Тоа е едноставно природен редослед на настани во животот.

 

 

3. Синдром на полицистички јајници

Синдромот на полицистични јајници може да предизвика несакани влакна на одредени делови поради нивото на андрогени во телото.

4. Влакната се поврзани со гените

Loading...

Ако вашите родители имале влакна на прстите и станувале потемна како што старееле, тоа најверојатно ќе се случи и со вас.

5. Имате периферни васкуларни болести

Една од причините за слаба циркулација е болест на периферните крвни садови. Периферна васкуларна болест може да биде предизвикана од атеросклероза, воспалителни процеси во артерискиот ѕид и емболија или згрутчување на крвта во крвниот сад придружени со стеснување или блокирање на луменот на артериите.

 

 

6. Имате добра циркулација

Исто како што недостаток на влакна укажува на слаба циркулација, ако имате многу коса на нозете и прстите, тоа значи дека имате многу добра циркулација. Д-р Никол Г. Фрилс во својот блог објаснува дека можеби не ви се допаѓаат влакната на прстите, но тоа значи дека сè е во ред со вашата циркулација.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *