Владата ја врати евтината тарифа на струјата

Сподели со своите пријатели

По два часа денска евтина тарифа на струјата, секој работен ден и сабота од 14 до 16 часот, потоа секој работен ден евтина струја од 22 часот до 7 часот наутро и во неделите 24 часа евтина тарифа на струјата, најави денеска премиерот, Зоран Заев, јавува Фокус.

Мерката, која се воведува од 1-ви октомври, ќе се овозможи преку заштеди на енергетските компании МЕПСО и ЕЛЕМ, така што ќе се намалат нивните непродуктивни трошоци, рече вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев.

-Намалувањето на цените на ископините и репроматеријалите и преку домаќинско работење во енергетските компании ќе биде преточено во секое семејство како бенефит. Такви заштеди се веќе направени – рече тој.

ЕВН, додаде, нема да добие субвенции од државата за спроведување на мерката која, посочи, нема да биде временски ограничена до либерализација на енергетскиот пазар како што се очекуваше.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.