Вкусен колач со само 3 состојки: Се прави за неколку минути, а домаќинките го обожаваат (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Оваа торта е толку лесна за подготовка што дури и оние помалку искусни домаќинки ќе ја направат од прва. Можете да го направите со различни сокови и на тој начин да добиете колачиња од други бои.

Loading...

 

 

Состојки:

100 гр шеќер 1 литар сок или 5 чаши (може да биде сок од портокал или цреша) 120 гр пченкарен скроб (1 чаша) кокос за украсување.

 

Loading...

 

Подготовка:

Ставете шерпа на плочата за готвење, истурете 5 чаши сок и нежно загревајте. Потоа додадете пченкарен скроб и мешајте додека не се стопи. Додадете шеќер и топлина додека не добиете густа маса како за пудинг. Потоа ставете ја смесата во калапите по ваш избор, кои претходно сте ги натопиле со вода. Оставете малку да се излади и наместете. Кога ќе го извадите колачот од калапот, превртете го во кокос и послужете го.

 


Leave a Reply