Вкупно 88 пациенти хоспитализирани во кумановската болница поради Ковид-19

Сподели со своите пријатели

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 700 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Loading...

Во болницата во Битола е хоспитализиран 56 пациент позитивен и суспектен на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 57 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 39 пациенти, во Велес се лекуваат 23 болни, а во Куманово 88 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во ковид – центарот во Охрид има хоспитализирано 70 пациенти, во Прилеп 88 во ковид –  центарот во Гостивар 54, а во Струга 36 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 79 пациенти, во Кочани 21 во Кичево 20, Кавадарци 50, во Гевгелија 14 лица, а во Дебар пет позитивни и суспектни на коронавирусот.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1197 и има околу 280 празни болнички кревети во ковид – центрите.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството за здравство е во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид одделенијата ќе бидат дополнително проширени, стои во соопштението. рп/дма/

2020-12-21 12:37:39, од Рената Пепељугоска


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *