Висококалорична храна, која сепак помагаат во слабеење

Сподели со своите пријатели

За некого е тајна дека намалениот внес на калории е вистинскиот пат кон слабеењето. Тоа сепак не е секогаш точно така.

Loading...

Според нутриционистите некои квалитетни видови на храна со висока содржина на калории всушност можат да бидат од корист во борбата со вишокот тежина.

Авокадо

Во една третина од авокадото може да се најдат 80 калории, но во него има и речиси 20 витамини и минерали плус 3 г влакна.

Висококалоричен плод кој е богат со калиум, како и на мононезаситени масти.

Заедно со влакната, овие масти оставаат чувството на ситост подолго време, намалувајќи го гладот ​​во текот на целиот ден.

 

 

Loading...

Жолчките на јајцето

Ако се трудиме да ослабеме, изборот на жолчките наместо цело јајце може да изгледа како лесен начин за намалување на внесот на калории, но тоа не е ефикасна стратегија на долгорочен план.

Всушност жолчките на јајцето содржат важни хранливи материи како витамин А, Б витамини, К2 и холин.

Овие хранливи материи помагаат за одржувањето на метаболичка функција и здравје на тироидната жлезда, а тие се од клучно значење за слабеењето.

 

 

Ореви

Кога имаме за цел да отфрлиме вишокот килограми,ореви за појадок се одличен избор.

Тие содржат протеини, влакна и моно- и полинезаситени масти, кои исто така не остават заситени подолго време.

Loading...

Најубавиот дел е дека сите видови ореви се одлични за губење на тежината.

Сепак не треба да претерува и со количеството што го конзумираме.