Вируси посмртоносни од корона кои исчезнале без трага (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во 1002. година, англискиот крал Етелред Втори, запаметен како Етелред Втори, војувал. Повеќе од еден век, војските на Викинзите шетале низ земјата и барале нов потенцијален дом.

Нив ги командувале водачи со негувани влакна на лицето и асоцијативни имиња како Свен Рашљобрадог. Дотогаш, Викинзите сметале дека англискиот отпор е охрабрувачки слаб, но Етелред решил да им се спротивстави.

Loading...

На 13 ноември им наредил на сите Данци во земјата да се соберат и да се убијат. Стотици луѓе исчезнале, а инцидентот влезе во историјата како масакрот на Денот на Свети Брик. Се покажа дека бруталниот чин на Етелред бил залуден, бидејќи на крајот синот на Свен владеел со поголем дел од Англија, пишува Би-Би-Си.

Но, она што бил лош ден за Викинзите во Англија се покажало како подарок за современите археолози. Повеќе од илјада години подоцна, пронашол 37 скелети во темелите на Оксфорд, за кои се верува дека им припаѓаат на егзекутираните жртви. Тајна е закопана со нив.

Кога научниците анализирале ДНК од остатоците на почетокот на оваа година, откриле дека еден човек доживеал двојна несреќа. Не само што бил убиен, туку и во тој момент страдал од мали сипаници.

На изненадувањата им немало крај. Вирусот на мали сипаници не бил познат во поновата историја, оној што бил искоренет во текот на 1970-тите со воспоставена програма за вакцинација. Тоа бил фундаментално различен вид, дотогаш непознат, кој тивко исчезнал пред многу векови. Вариолата се чини дека изумрела двапати, пишува Би-Би-Си.

Досега, приказната за тоа како се појавуваат нови вирусни закани, треба да им биде позната на сите – близок контакт со заразени животни, вирус кој скока меѓу видовите, нулта пациенти кои се први заразени, супер-ширечки кој се пренесува низ целиот свет. Но, она што се случува на крајот од постоењето на вирусот, само што започна да привлекува интерес. Зошто исчезнуваат некои вируси? И што се случува со нив? Како што расте опасноста од овие ситни и примитивни форми на живот, научниците се натпреваруваат за да дознаат.

 

 

Loading...

Еден од поновите вируси што исчезна беше САРС, продолжува Би-Би-Си. Светот за првпат стана свесен за неговото постоење на 10 февруари 2003 година, откако канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Пекинг доби електронска пошта во која се опишува „чудна заразна болест“, која убила 100 лица за само една недела.

Првите случаи се случиле во Гуангдонг, крајбрежна провинција во југоисточна Кина, позната по многуте ресторани кои служат егзотично месо. Во тоа време, локалните пазари преполни со ракуни, јазовци, цибетки, гулаби, зајаци, фазани, елени и змии, кои честопати се колеа на самото место, на само неколку метри од местото каде што јадеа луѓето. Вообичаено било да се најдат обезглавени животни кои лежат без црева. Веќе во првите денови од епидемијата, било јасно како се појавил САРС.

Две години подоцна, вирусот зарази најмалку 8.096 лица, од кои 774 починаа, но можеше да биде многу полошо. Како и неговиот близок роднина Ковид-19, САРС имаше многу од карактеристиките потребни за светска доминација.

Тоа беше РНК вирус, што значи дека може брзо да се развива и се шири низ капки исфрлени со дишење, што е тешко да се избегне. Во тоа време, многу експерти беа загрижени дека вирусот може да предизвика штета како што е ХИВ, па дури и пандемија на грип од 1918 година, што зарази третина од светската популација и уби 50 милиони луѓе.

 

 

Наместо тоа, САРС исчезна нагло како и што се појави, посочува Би-Би-Си. До јануари 2004 година имаше само уште неколку случаи, а до крајот на тој месец беше пронајдено последното сомневање за природна инфекција.

Чудно е, иако нула пациент укажува на првото познато лице заразено, нема соодветна ознака за лицето кое последно било заразенос о вирусот во природната средина. Но, тоа може да биде 40-годишник по име Лиу од јужниот кинески град Гуангжу. Неколку месеци подоцна, се случи нов чекор напред, но во тоа време, се сметаше дека вирусот избегал од истражувачка лабораторија во Пекинг двапати.

Што се случи? На кратко, имавме среќа. Според Сара Коби, епидемиолог на Универзитетот во Чикаго, САРС изумрел преку комбинација на софистицирани тестови за контакт и каприците на самиот вирус.

Loading...

Откако пациентите се разболеле од САРС, нивната состојба се влошила. Вирусот имал неверојатно висока стапка на смртност, скоро секој петти пациент починал, но тоа значи дека било релативно лесно да се идентификуваат заразените и да се стават во карантин.

Понатамошното ширење не поминало од асимптоматски луѓе и како бонус, САРС имал потреба од релативно долго време на инкубација, давајќи им на трагачите на контактите време да најдат некој што е потенцијално заразен пред да можат да ја прошират инфекцијата.

„Но, владите и институциите исто така делуваа многу брзо“, изјави Кобеи за Би-Би-Си.

 

Loading...

 

Случајот со Лиу Џианлун, кој се заразил пред да биде идентификуван вирусот, покажува колку може да се разликува пандемијата на САРС.

64-годишниот специјалист за респираторна медицина се договорил откако лекувал пациент во неговата болница во провинцијата Гуангдонг. Тој отпатувал во Хонг Конг на 21 февруари 2003 година како гостин на свадба и престојувал на деветтиот кат во хотелот Метропол. Иако пет дена имал блага треска и благи респираторни симптоми, тој се чувствувал доволно добро да го посети градот со роднина.

Но, следниот ден, неговите симптоми се влошиле, па тој отишол во блиската болница и побарал да биде сместен во изолација. Дотогаш, 23 лица биле несвесно заразени, вклучувајќи гости од Канада, Сингапур и Виетнам, кои го пренеле вирусот во нивните земји и започнале епидемии таму. На крајот, СЗО процени дека околу 4.000 случаи можат да бидат поврзани со Ш, кој починал од вирусот. Без глобални напори да се елиминира САРС и вградените карактеристики на вирусот што му олесни, нема сомнение дека пандемијата можела да излезе надвор од контрола.

За жал, оваа ситуација е крајно невообичаена. Покрај САРС, само два други вируси се намерно искоренети, големи сипаници и говеда, што влијае на добитокот.

Loading...

„Ова не е тривијално, навистина е тешко да се справиме со вирус кој е многу добро прилагоден“, вели Стенли Перлман, микробиолог од Универзитетот во Ајова.

Војната против овие два вируса ја добија вакцините, кои исто така беа на пат да ја искоренат детската парализа (бројот на случаи се намали за 99 проценти по осумдесеттите години на минатиот век), а можеби и сипаниците, но тие напори беа нарушени со војните, движењето на вакцините и -19 . Што е со другите вируси кои го мачат човештвото во последните години? Ќе исчезне ли еболата? Каде отиде свинскиот грип?

За жал, тешко дека некои вируси некогаш ќе исчезнат, бидејќи ние не сме единствените нивни домаќини. Кај луѓето, епидемиите на ебола мора постојано да се запираат. Од откривањето на вирусот во 1976 година, низ Африка имало најмалку 26 епидемии, сметајќи ги само оние во кои имало доволно случаи здравствените работници да ги забележат. Епидемиите се јавуваат кога вирусот се пренесува од животно, обично лилјак, на човек, кој потоа инфицира други луѓе. Сè додека има лилјаци, еболата може да биде со нас засекогаш, без оглед дали некој во светот е заразен или не.

 

Loading...

 

Анализата на Ема Гленон и нејзините соработници од Кембриџ откри дека во западноафриканската земја Гвинеја, суптилно различни видови на ебола се пренесувале од животни на луѓе 118 пати, и честопати никој не ги забележал.

Бројот на генетски варијации помеѓу соеви кои предизвикале различни епидемии сугерира дека епидемиите се алармантно чести. Иако десеттата епидемија на ебола што избувна во Демократска Република Конго официјално беше прогласена за завршена на 25 јуни оваа година и нема докази дека сојот што го предизвика сè уште постои меѓу луѓето, оттогаш веќе започна нова епидемија.

Оваа 11-та епидемија во моментов е ограничена на северозападот на земјата, но се верува дека е предизвикана од целосно нов вид ебола што потекнува од животни кои се целосно независни од другите.

Локалните здравствени власти и СЗО се соочуваат со уште неколку предизвици кога станува збор за борба против еболата. Недостигот на пари го отежнува следењето на случаите со ебола, а присуството на вооружени групи во заразените области ја прави ситуацијата небезбедна за здравствените работници.

Loading...

Некои не сакаат да побараат помош за ебола, луѓето претпочитаат да останат во нивните заедници. Од шесте видови на ебола, вакцина има само за еден од нив, од типот што од 2013 до 2016 година однесе 11.000 животи во Западна Африка.

Дури и со напорите на Херкул да го искорени вирусот кај човечката популација, тој ќе остане во неговите оригинални домаќини – лилјаците. Ова значи дека отстранувањето на вирусот во дивината е единствениот начин да исчезне, што е скоро невозможна задача.

Слично на тоа, се смета дека МЕРС, кој се појави на насловните страници во 2012 година, која премина на луѓето од камили и тоа се случило во стотици неповрзани прилики.

„САРС замина затоа што немаше очигледен друг домаќин“, изјави Перлман за Би-Би-Си.

Се верува дека САРС им бил пренесен на луѓе од цибекти, цицачи кои живеат во џунгла и се сметаат за деликатеси во Кина.

Перлман истакнува дека вирусот не можел да се врати само кај овој вид, бидејќи цветовите обично не се заразени. Едно одредено животно што го пренело на луѓе, веројатно било едно од ретките заразени и можеби го добило од лилјаци.

Loading...

Истото не може да се каже за Ковид-19, за кој се смета дека првично припаѓа на лилјаците, пред кратко да се префрли на друго животно, веројатно панголина, а потоа и на луѓе.

„Сега сме резервоар за Ковид-19“, вели Перлман. Всушност, Ковид-19 стана таков човечки вирус што научниците почнуваат да се прашуваат дали ќе се случи токму спротивното, да се прошири на луѓето во дивината. Ова дополнително би го комплицирало неговото отстранување.

Ова нè доведува до друго можно сценарио, кое вклучува вируси кои континуирано постојат кај луѓето. Иако тие можат да бидат вечно поврзани со нашиот вид, се покажа дека индивидуалните лози на вирусот исчезнуваат неверојатно редовно. Земете грип, кој има два главни типа.

Прво имаме грип А кој напаѓа луѓе, но исто така и многу животни, главно водни птици, од патки и гуски до ретки видови на Антарктикот, но тој е секогаш со нас во една или друга форма. Овој вид е одговорен за повеќето случаи на сезонски грип, а исто така предизвикува пандемија.

Тогаш имаме грип Б, кој напаѓа само луѓе и е доста невообичаено – фоки – и никогаш не предизвикува пандемија. Со години се сметаше дека соевите на грип А со кои живееме постојано се развиваа за да можат подобро да не инфицираат. Но, неодамнешните научни истражувања покажуваат дека тоа не е така.

Loading...

Излегува дека секој што починал пред 1983 година никогаш не бил заразен со кој било од постоечките соеви на грип А. Секој вирус на грип што постоел кај луѓето до пред 120 години оттогаш изумрел. Исчезнал и видот што ја предизвика пандемијата во 1918 година, како и птичјиот грип кој однесе 116.000 животи во САД во 1957 година и видот на грип што циркулираше во 2009 година пред да се појави свинскиот грип.

Идентификуваните соеви имаат тенденција да продолжат да се развиваат на многу различни начини, а потоа огромното мнозинство од нив одеднаш исчезнува. На секои неколку децении, ќе се развива нов вид грип за да ги замени, обично создаден од комбинација на стари вируси на грип и нови, свежи од животни.

„Навистина е интересно, бидејќи ако се фокусирате на одреден вид или која било генетска низа што се реплицира, има многу голема стапка на истребување. Соединенијата исчезнуваат на секои неколку години. Комплицирано е, но забележуваме голем сообраќај”, изјави Коби за Би-Би-Си

Интересно е што видот Х1Н1, кој предизвика пандемија на грип и свински грип во 1918 година, не се прилагоди на луѓето со текот на времето, туку тивко собра мутации кои беа бескорисни, па дури и штетни за неговиот опстанок и на крајот исчезнаа.

Некои научници сугерираат дека забрзувањето на овој процес може да овозможи брза еволуција на ендемични хумани вируси во наша полза. Идејата постои веќе некое време како начин за справување со грипот и настинката, но исто така неодамна беше предложена како метод за борба против Ковид-19.

Во основата на овој план е биологијата на РНК вирусот, кој вклучува многу патогени микроорганизми непријатни за луѓето, како што се ХИВ, грип, коронавирус и ебола. Нивниот генетски материјал е направен од РНК, а не од ДНК, што значи дека кога киднапираат клетки домаќини за да ги копираат, не поминуваат низ проверка на грешка. Ова обично се смета за лошо за луѓето затоа што овие мутации значат дека постои извонредна количина генетска разновидност меѓу РНК вирусите, што им овозможува брзо да се развиваат, така што сите вакцини и други лекови брзо застаруваат.

„Иако сакаме да размислуваме за видови на грип како единствена низа, тие всушност претставуваат цел рој од различни генетски секвенци“, рече Липтон.

На краток рок, оваа карактеристика го отежнува искоренувањето на грипот, бидејќи во тој рој може да има вируси кои нашиот имунолошки систем не ги препознава и поради тоа тие можат незабележливо да се лизгаат низ нашето тело. Но, оваа зачудувачка стапка на мутација е меч со две острици. Над одредена стапка, мутациите стануваат штетни и доведуваат до соеви оптоварени со генетски дефекти кои го попречуваат нивното ширење. Ова на крајот може да доведе до нивно истребување.

Вештачкото забрзување на вирусната еволуција со лекови кои ги поттикнуваат да мутираат уште побрзо од вообичаеното може да донесе некои придобивки. Прво, може да го ослаби вирусот доволно за да се намали количината што циркулира во одделни пациенти. Ова може да го олесни лекувањето на луѓето со сериозни болести. Веќе има некои докази дека ова би можело да делува, а клиничките испитувања во Соединетите Држави и Јапонија откриле дека лекот, фапипиравир, кој предизвикува мутации, е ефикасен против вирусот на грип Х1Н1.

Вирусологот Елена Говоркова од Детската болница Св. Јуда од Мемфис во државата Тенеси, заедно со нејзините соработници, покажаа дека лекот го прави вирусот на грип помалку заразен.

Второ, одредени видови на вирусот, како што е „Ковид-19“, од кои има најмалку шест, би можеле да акумулираат доволно мутации штетни за нив, така што тие целосно ќе исчезнат. Веќе постојат докази во Индија дека ова може да се случи природно. Вирусот мутира со неверојатна брзина, што укажува на тоа дека може да се движи кон еволутивна бездна.

Сепак, колку и да се трудиме, некои научници се сомневаат дека некогаш ќе можеме да кажеме дека вирусот исчезна засекогаш.

„Терминот изумрен може да биде погрешен. Вирусите можат да бидат присутни на многу места, можат да ги демнат луѓето, демнат во материјали складирани во замрзнувачи, можат да демнат во природата и домашните животни. Навистина е невозможно да се каже дека вирусот е истребен”, вели Јен, епидемиолог Универзитет Колумбија во Њујорк.

Тој посочува дека шишиња со вируси на мали сипаници постојат во замрзнувачи на најмалку две локации. Во тек е дебата за тоа дали вирусот дефинитивно треба да се уништи. Бидејќи повеќето програми за вакцинација завршија во 70-тите години на минатиот век, многумина се загрижени дека овие малку резерви на сипаници може да предизвикаат друга голема глобална пандемија.

Да не зборуваме за латентната закана од синтетички вируси. Во 2017 година, канадските научници создадоа вирус на мали сипаници, кој е близок до коњски сипаници, кој е близок роднина на големи сипаници. Како и со многу други вируси, никој не знае дали вирусот навистина е истребен, но научниците успеаја да го создадат со помош на неговиот генетски код и остатоците од ДНК што ги нарачале на мрежата.

Се разбира, тоа не значи дека нашите заложби за искоренување се залудни. Всушност, Коби верува дека денес треба да се фокусираме повеќе од кога било на обликување на базенот на човечки патогени:

„Се надевам дека ова е период во кој размислуваме кои болести сакаме да ги искорениме. Постојат многу патогени микроорганизми, повеќето луѓе не сфаќаат колку ги има”.

Кој знае, можеби Ковид-19 ќе инспирира нова научна еволуција, а концептот за повеќе настинки и грип станува непознат секоја година како и грижата за малите сипаници, заклучува Би-Би-Си.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *