Викенд временска прогноза за Куманово: Жолт метео аларм!

Сподели со своите пријатели

Времето денеска низ Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Loading...

Попладне претежно во западните делови облачноста ќе се зголеми и ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 31 до 38 степени.

 

 

Во Куманово и околината денеска ќе имаме сончево и многу топло време со мала облачност.

Loading...

Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и североисточен правец, а температурата ќе се движи од минимални 16 до максимални 33 степени целзиусови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кумановец се обидел да избврши обљуба врз сограѓанка

За денеска за Куманово е издаден и жолт метео аларм поради опасност од високи температури.

 

 

Утре во кумановско ќе имаме претежно облачно време со кратки сончеви периоди и слаб до умерено засилен ветер од исток и североисток.

Температурата ќе се движи од минимални 15 степени во утринските часови до максимални 34 во текот на денот.

 

Loading...

 

Недела носи претежно сончево и топло време со мала облачност и умерен до засилен северен и североисточен ветер.

Утринската температура ќе се движи околу 16 степени, додека дневниот максимум се очекува да достигне 33 степени целзиусови.

 

 

Од понеделник продолжува сончево и многу топло време, а во текот на следната недела се очекуваат и температури до 36 степени целзиусови.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Неделна прогноза за Куманово: Пролет среде октомври

Никола Ивановски