23.01.2019 01:07

ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Лекарите му дале 15 пива и му го спасиле животот


Виетнамски лекари спасиле живот на човек кој умирал од труење со алкохол, така што му дале 15 лименки пиво.

Нгујен Ван Нат бил префрлен во болницата во провинцијата Кванг Три на 25 декември минатата година откако се онесвестил со 1.000 пати поголема количина метанол во својот организам од безбедната.

loading...

Лекарит есо трансфузија му додавале по лименка пиво на секој час во телото за да го огрнаичат метанолот кој го преработувал неговиот црн дроб. Благодарение на тоа, лекарите му го спасиле животот.

Метанолот, познат и како метил-алкохол е опасен вид на алкохол. Многу е отровен и количество од 30 милилитри може да предизвика трајно слепило или да го усмрти човкот.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments