Вечерва првата полуфинална вечер на Евровизија

Сподели со своите пријатели

Во вечрашната прва полуфинална вечер на изборот за песна на Евровизија ќе настапат 17 земји во Експо арената во Тел Авив, Израел кој е овогодинешниот домаќин.

Loading...

Настапите ќе започнат во 21 часот, но првин на сцената ќе се појави минаготодишната победничка Нета Бразилаи, по што ќе се претстават и 17те земји.

На големата сцена вечерва ќе се појават Кипар, Црна Гора, Финска, Полска, Словенија, Чешка, Унгарија, Белорусија, Србија, Белгија, Грузија, Австралија, Исланд, Естонија, Португалија, Грција и Сан Марино.

Само десет земји од оние кои вечерва ќе настапат ќе одат во големото финале, каде вкупно ќе има 25 земји на овогодинешното 64то издание на Евровизија.

Вчера гласаа и стручните жири комисии од сите земји ученисчки, и нивните гласови учествуваат со една половина во конечната одлука, додека втората половина од гласовите е од гледачите кои ќе можат да гласаат преку смс пораки.

Македонија настапува во втората полуфинална вечер со Тамара Тодевска и песната „Proud“.

Фото: Thomas Hanses/ Eurovision.tv


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *