Вчерашното невреме направи хаос низ градот, поплавени дворови и улици (фото)

Сподели со своите пријатели

Силно невреме вчера попладне го зафати кумановскиот регион при што околу половина час паѓаше интензивен пороен дожд проследен со рафални грмтотевици.

Невремето и силниот дожд предизвикаа хаос низ централното градско подрачје кога се затнаа шахтите од атмосферската канализација и предизвикаа излевање на вода по улиците на градот.

 

Loading...

13631684_10210589681803494_5280803078313615620_n

 

Како што не информираа од Регионалниот центар за управување со кризи, вчера попладне имало три пријави за поплавени дворни места во населбата Карпош, додека на булеварот „Октомвриска револуција“ сообраќајот бил во прекин поради затнатите шахти кои ја прелија улицата со вода. Интервенција на проблемот бележат надлежните од Јавното претпријатие „Водовод“ кои ги отвориле шахтите и поставиле соодветна патна сигнализација.

 

13669100_10210589681283481_4386621555732275615_n

 

Излевања поради атмосферската канализација имало и на улицата „Доне Божинов“, а отежнат сообраќај имало и кај Спомен Костурница во близина на населбата Средорек.

До РЦУК вчера околу 16:15 часот било пријавено дека има поплавено дворно место поради запушување на шахти во населбата Карпош и тоа на улицата 17, додека пак на улицата 12 имало пријава за поплавената куќа со подрум каде екипите од ЈП Водовод ги санирале шактите и ја исцрпеле водата од подрумот.

 

13669094_10210589681163478_4178300730114380739_n

Loading...

 

Силните електрични празнења оставија неколку населени места без електрична енергија и во текот на влерашниот, но и во текот на денешниот ден.

[wpdevart_like_box profile_id=”1414421878780055″ connections=”show” width=”300″ height=”550″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”en_US”]


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.