Важела за најгрда жена на светот, но од тоа заработила цело богатство и ги спасила своите деца

Сподели со своите пријатели

Сите луѓе ширум светот сакаат да бидат здрави и убави. Скоро секоја жена сака да ја зачува својата убавина и младост што е можно подолго. Дури и кога животот се чини бурен и тежок, жените се обидуваат да најдат неколку минути за грижа за себе.

Loading...

Целта на процедурите за убавина е да се запре или забави процесот на стареење. Но, што ако зборуваме за необјасниво губење на убавината?

 

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Mariam Mahmoud (@mariammoukhtar)

Приказната на Мери Ен Беван

Мери Ен Вебстер била родена во 1874 година во Лондон во големо семејство и била сосема обична девојка. Таа била убава и на луѓето им се допаѓала. Сепак, на почетокот на следниот век, таа заработи навредлива титула за најгрда жена на светот. Што се случи со привлечната млада жена?

Таа работела како медицинска сестра уште од нејзината младост и како и сите други млади девојки, сонувала за својот иден живот. Мери Ен сакала да се омажи, да има деца и да им помага на луѓето.

Loading...

Конечно, нејзините соништа почнале да се остваруваат. Таа се омажила за Томас Беван во 1903 година кога имала 29. Двојката имала четири деца едно по друго, но болеста се појавила заедно со мајчинството. Жената доживеала мигрена и болка во мускулите и лекарите не знаеле како да помогнат.

Сепак, најголемата катастрофа допрва дошла. Изгледот на жената започнал да се менува. Процесот се одвивал бавно, но лицето на Мери Ен започнало да ја губи женственоста и да станува повеќе мажествено.

 

 

Во 1914 година, Мери Ен станала вдовица. Таа очајно се борела за секој заработен долар и аплицирала за какво било работно место бидејќи не добила многу понуди.

Нејзиниот чуден изглед предизвикувал потсмев, навреди и постојано одбивања. Жeната била скршена од срце, бидејќи нејзината убавина исчезнувала од ден на ден. Во исто време, таа се обидела да најде нови начини да обезбеди пристоен живот за нејзините деца.

Ако Мери не чуела за натпреварот „најгрда жена“, сиромаштијата ќе продолжела да го брка нејзиното семејство. Мери го освоила првото место и добила голема сума пари. Откако постигнала стабилност, таа се здобила со популарност: нејзиниот имиџ започнал да се појавува во печатот.

Loading...

Во 1920 година, таа добила извонреден предлог. Сем Гумперц, менаџер на еден од најпопуларните монструмски циркуси во тоа време, и понудил постојана работа во САД. Колегите на Мери биле џинови, џуџиња и жени со брада. За кратко време, таа станала една од најбараните уметници на трупата. Заработила пристојни пари, а нејзините деца пораснале во богати услови. Нејзината голема љубов кон нив ја осуди Мери на „навивачки“ живот, кој завршил во 1933 година.

 

 

Болест што и ја однесе убавината

Нејзината состојба била предизвикана од неизлечива болест за тоа време: акромегалија. Ова е нарушување предизвикано од дисфункција во предниот лобус на хипофизата, кое се карактеризира со непропорционално зголемување на големината на рацете и нозете, како и грубост на карактеристиките на лицето. Денес, состојбата може хируршки да се коригира во комбинација со хормони и радиотерапија. Но, на почетокот на 20 век никој не можел да помогне.

На почетокот на 2000-тите години, 70 години по смртта на Мери, нејзиниот имиџ се појавил на серија разгледници произведени од Hallmark Cards, сатирично илустрирајќи ги датумите за слепи лица. Само после ова, холандски лекар кој работел со акромегалија ја повикал заедницата да престане да ја исмејува жената.

Се разбира, не сите веднаш престанале да ја перцепираат како сопственик на навредлива титула, но се надеваме дека повеќето луѓе кои ја научиле нејзината животна приказна, би знаеле за неа како заљубена и несебична мајка. Секоја личност заслужува да биде почитувана.

Loading...