Вашингтон размислува да го испрати во Киев системот за воздушна одбрана MIM-23 HAWK!

Сподели со своите пријатели

Агенцијата Ројтерс објави информација дека САД ја разгледуваат опцијата за испраќање на системот за воздушна одбрана Raytheon MIM-23 HAWK во Киев за одбрана од руски dronovi и ракети камикази, кои го замениле ракетниот систем PATRIOT во раните 1990-ти.

Loading...

Неименувани американски претставници изјавија за Ројтерс дека нема планови за испорака на ракетниот систем PATRIOT на Украина и дека приказната останува надвор од преговарачката маса, но администрацијата во Вашингтон му нуди на Киев постар систем за воздушна одбрана Raytheon MIM-23 HAWK кој е деактивиран и складирани за да му помогнат на Киев да се одбрани од руски беспилотни летала и крстаречки ракети.

Постои веројатност овој систем за противвоздушна одбрана да биде вклучен во новиот пакет воена помош од Вашингтон за властите во Киев, кој е вреден 625 милиони долари и е наменет како воена помош за Киев.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Овој систем за противвоздушна одбрана, кој потекнува од ерата на Виетнамската војна, беше модернизиран неколку пати, а по повлекувањето одредени единици беа складирани и можеа по налог на администрацијата во Вашингтон брзо да бидат испорачани во Украина, без одобрение. на Конгресот, доколку се наведе дека е „ИТЕН“ СЛУЧАЈОТ“.

Во спротивно, овој ракетен систем би ги надополнил преносните системи за противвоздушна одбрана „Стингер“ кои Украина веќе ги користи за соборување крстосувачки ракети, беспилотнилетала и руски хеликоптери.

Ројтерс вели дека не може да одреди колку системи и проектили на Raytheon MIM-23 HAWK во САД има во моментов на располагање за пренос.

Белата куќа одби официјално да ги коментира наводите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Размената не е пресвртница во односите меѓу Русија и САД

Американскиот претседател Џо Бајден му вети на претседателот Володимир Зеленски по серијата руски напади врз украинската енергетска мрежа дека Вашингтон ќе и обезбеди на Украина напредни воздушни системи.

Loading...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Шпанија има намера да испрати четири фрлачи на овој систем за противвоздушна одбрана

Соединетите Американски Држави веројатно би испратиле ракети-пресретнувачи за системот MIM-23 HAWK на почетокот на војната во Украина, но не беше познато дали има доволно фрлачи во американските резерви во добра состојба.

Историја на системот за воздушна одбрана HAWK

Развојот на овој систем за противвоздушна одбрана започна во 1952 година, кога Армијата на САД изрази барање дека и е потребен модерен ракетен систем за соборување на нисколетечки цели.

Договор за производство доделен на Northop и Raytheon.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бритни Грајнер пристигна во САД по размена на затвореници со Русија

Првиот имал задача да дизајнира и изгради радарска станица за набљудување и фрлач, а компанијата Raytheon имала задача да изгради проектил со полуактивен радар. Сериското производство започна во 1959 година, а истата година беше формирана првата батерија со овој систем за воздушна одбрана MIM-23 Hawk.

Овој систем помина низ неколку фази на модернизација од 1964 до 1989 година, а најголемата се однесуваше на растојанието за гаѓање на целта, кое беше поместено од 25 на 60 km, а максималната височина беше 17 километри, додека максималната долна граница на гаѓање со цел беше 60. метри.

Инаку, Романија во својот арсенал го има овој систем за противвоздушна одбрана, кој за 23 милиони долари изнесува 48 фрлачи, 16 нишани радари и дури 224 проектили.