Вардар Јуниор за 4 гола подобри од ЖРК Куманово

Сподели со своите пријатели

Вардар Јуниор го доби дербито во третото коло од плејофот во женската Скопско Супер лига, совладувајќи ја нашата екипа ЖРК Куманово со 23:27 (10:13).

 

Loading...

13082046_10154081814227412_1018726515_n

 

Малку им требаше на нашите ракометарки да изборат, барем, бод со екипата на ЖРК Вардар Јуниор од Скопје. Резултатот до пред крајот на првото полувреме беше изедначен 8:8, но потоа на сцена стапија судиите кои што со неколку скандалозни одлуки и помогнаа на гостинската екипа да направи разлика и на полувреме се отиде со резултат 10:13.

 

13140538_10154081809562412_554747433_n

 

Почеток на второто полувреме и припадна на гостинската екипа која што по некои наши грешки во одбраната направи разлика од „плус 6“ гола 13:19. Потоа повторно помогнати со некои судиски одлуки ја одржуваа таа разлика и натпреварот заврши со резултат 23:27.

Мораме да останеме позитивни, ништо не е изгубено. Одигравме исклучително тежок натпревар во кој што противник ни беа и судиите. Наша цел и понатаму е да се пласираме во едно од првите четирите места за излез на европска сцена. Свесни сме каде погрешивме. Во следниот наптпревар сите ќе го дадеме максимумот и очекувајте ја првата победа во плеј оф делот против ЖРК Пелистер кој што go играме на гостински терен – вели Викторија Пеовска, ракометарка на ЖРК Куманово.

Гостинската голманка имаше одличен ден со 14 одбрани, а во нашиот тим повторно најефикасна беше Викторија Пеовска со постигнати 11 гола . Голем придонес во нашиот тим даде и Боризовска со 5 гола.

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.