Вака изгледа еден ден во градинка во Данска: Родителите од други земји се во шок

Сподели со своите пријатели

Децата во нордиските земји – Исланд, Финска, Норвешка, Шведска и Данска – имаат највисоки стапки на благосостојба на глобално ниво. Можеме многу да научиме од нив.

Loading...

Иако Данците се посреќни и поздрави, видео од градинка во таа земја шокираше многумина.

Имено, воспитувачката Вини Ен објави видео од деца како си играат во кал. Се тркалаат и скокаат во услови кои некои ги сметаат за несоодветни.

„Играњето и скокањето во калта е повеќе од забава – тоа е важно за сетилниот развој на децата. Кога децата поминуваат време, тие ги вклучуваат сите свои сетила: допир, вид, мирис, па дури и звук. Од чувството дека калта создава меѓу прстите на земјениот мирис што го исполнува воздухот, играта со кал нуди богато сетилно искуство што не може да се повтори во затворен простор. Оставете ги да го прифатат нередот и да се потопат во радоста на играта со кал – нивните сетила ќе им се заблагодарат за тоа, стои во описот на видеото.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Danish Way™️ (@thedanishway)

 

Откако видеото стана вирално и се прошири на други профили, многу луѓе го коментираа.

Loading...

Некои велат дека не би сакале нивните деца да се вратат од градинка толку валкани.

„Во ред е децата да се забавуваат, но сигурен сум дека родителите не се среќни кога децата се враќаат од градинка со калливи алишта“, „Како ги чистите децата после ова? Јас сум учителка во Америка и сигурно дека родителите не би биле среќни доколку предадат валкани деца“, се прашуваат.

Некои луѓе се прашуваат дали оваа практика е безбедна за здравјето.

„Вака децата можат да се заразат со црви“, „Само ме интересира што се случува кога децата ќе добијат кал во устата и ќе добијат инфекција“, напишаа тие.

Мајка од Финска објаснила дека во градинките во таа земја има тушеви и кади во кои децата можат да се капат кога ќе се извалкаат со кал.

„Од родителите се бара да чуваат четири комплети чиста облека во шкафовите. Персоналот ги тушира ​​и ги пресоблекува децата дури и по оброците. Претпоставувам дека затоа Финска е рангирана како најсреќна земја во светот седум пати по ред. Оваа практика на оставање на децата да си играат надвор е нормално овде во нордиските земји“, откри таа.

Од друга страна, една мајка од Шведска рече: „Велиме дека не постои лошо време, туку само лоша облека“.