Вака изгледа Бугати Болид , ѕвер од 1600КС и четири милиони евра (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Овој Бугати е толку злобен што не смее да тргне на пат.

Loading...

Само сведочете на палењето на моторот и ќе стане јасно зошто Болид е ѕвер што не треба да се испушти од патеката. Првиот хиперспортски тркачки автомобил Бугати ја користи познатата база Chiron со истиот W16 мотор, но модификациите се во најмала рака обемни. На крајот на краиштата, речиси двојно повисоката цена не беше пречка за наоѓање купувачи. Сите 40 примероци што ќе ги произведе компанијата се многу веројатно веќе распродадени, по цена која започнува од околу 4 милиони евра.

 

 

Првите испораки се очекуваат дури во 2024 година, но прототипот веќе е пуштен во јавноста. Тој пристигна на неодамна одржаниот Concorso d’Eleganza во Вила Д’Есте. Автомобилот го фати познатиот Јутубер TheTFJJ и објави видео на кое се гледа пристигнувањето на автомобилот на изложбата.

 

Loading...

 

Ако мислевте дека Chiron звучи брутално, слушнете го Bolide опремен со нов издувен систем. Без сомнение, овој автомобил е место на патеката каде среќникот зад воланот ќе може да вози 1600 КС од моќна машина создадена за брзина.