Утре се очекува Трамп да објави кандидатура за претседател

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се очекува во вторник навечер официјално да ја објави својата кандидатура за претседателските избори во 2024 година, пркосејќи им на повиците на неговата партија да се откаже, откако кандидатите што ги поддржа се покажаа лошо на неодамнешните избори.

Loading...

Денес, 76-годишниот милијардер кој ги шокираше Америка и светот во 2016 година со победата во трката за Белата куќа, ги покани новинарите на својот луксузен имот Мар-а-Лаго во Флорида за „многу голема објава“ во вторникот вечерта (рано наутро во среда по средноевропско време).

„Претседателот Трамп во вторник ќе објави дека ќе се кандидира за претседател“, рече еден од неговите советници Џејсон Милер, кој предвидува дека говорот на Трамп ќе биде „многу професионален, многу внимателно подготвен“.

Познат по својата непредвидливост, Трамп сè уште има време да се премисли во последен момент, но со месеци едвај ја криеше желбата повторно да се кандидира за претседател во 2024 година.

Доколку одлучи да ја одложи кандидатурата, што наводно ја предлагаат некои советници, тоа би било многу непријатно за него бидејќи неговата најава ја објави како „можеби еден од најважните говори во историјата на САД“.

„Несреќа на црвениот бран“

Ако се кандидира во 2024 година, тоа ќе биде трета трка за Трамп за претседател, односно петти национални избори на кои тој е носител на листата на републиканците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

Во 2016 година, Трамп и републиканците дојдоа на власт со негово влегување во Белата куќа и преземање контрола врз двата дома на американскиот Конгрес.

Но, демократите го освоија мнозинството во Претставничкиот дом на среднорочните избори во 2018 година, водејќи кампања за критики за каустичниот стил на Трамп.

Loading...

Следеа претседателските избори во 2020 година, на кои Трамп беше поразен од демократот Џо Бајден – иако Трамп сè уште одбива да го признае поразот – а демократите го контролираат Сенатот благодарение на гласот на потпретседателката Камала Харис, кој според Уставот на САД преовладува ако домот е поделен со 50- 50.

Додека неговите следбеници буквално ја нападнаа зградата на американскиот Капитол, Трамп го напушти Вашингтон во незамислив хаос.

Сепак, тој одлучи да остане во политичката арена и продолжи да собира пари за митинзи низ земјата.

Во кампањата за среднорочните избори на 8 ноември, на кои се предвидуваше дека демократите на Бајден ќе бидат лош поразени, Трамп им ја даде својата влијателна политичка поддршка само на оние кандидати за Конгресот кои, како него, цврсто одбиваат да го признаат поразот на изборите во 2020 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Белоруската опозиционерка Марија Колесникова на интензивна нега

Сепак, најавениот републикански „црвен бран“ на крајот не се оствари, па демократите ја задржаа контролата врз Сенатот, а републиканците веројатно ќе имаат многу тенко мнозинство во Претставничкиот дом.

Ваквите неочекувани резултати ги зајакнаа противниците на Трамп во Републиканската партија и го поткопаа неговиот политички моментум.

Повторување во 2020 година?

Трамп реши да одговори со удвојување на обвинувањата за фалсификување на изборните резултати, па на својата социјална мрежа Truth Social објави дека резултатите се „измама“, а го етикетираше лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот, Мич Меконел, како виновник.

„Мич Меконел е виновен“, објави Трамп на својата мрежа, тврдејќи дека сенаторот лошо управувал со средствата за кампањата и имал погрешна стратегија.

Loading...

„Ги уништи среднорочните избори и сите го презираат“, рече Трамп, кој долго време е во расправија со Меконел.

Се верува дека со објавувањето на својата кандидатура, Трамп сака да ги рашири крилјата на републиканската ѕвезда во подем, Рон Де Сантис, кој минатата недела беше реизбран за гувернер на Флорида и многумина сакаат да го видат како претседателски кандидат на Републиканската партија. за изборите во 2024 година, за кои има поддршка од влијателната конзервативна медиумска империја.Рупер Мардок.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Украина нема да влезе во НАТО додека не се реши прашањето за унгарското малцинство

Има и други пречки на патот на новиот обид на Трамп да влезе во Белата куќа, повеќекратни истраги за можни неправилности во неговата деловна империја што биле спроведени пред кампањата, за време на неговото претседателствување и после тоа може да резултира со негова дисквалификација.

Меѓу другото, измама во неговиот семеен бизнис, потоа улогата на Трамп во инвазијата на Конгресот на 6 јануари 2021 година и објавувањето на тајните документи од Белата куќа што ги криел на својот имот во Флорида, а кои во август ги пронашол од Агентите на американската Федерална полиција (ФБИ) се под истрага.

Поранешниот претседател, од друга страна, е навикнат на скандали и преживеа два обиди за импичмент благодарение на континуираната поддршка на републиканците во Конгресот.

Изборите во 2024 година би можеле да бидат повторување на изборите во 2020 година, посочуваат аналитичарите, особено поради најавите дека Бајден треба повторно да се кандидира.

Во демократскиот табор многумина сметаат дека 80-годишниот Бајден треба да ја препушти кандидатурата на некој помлад и попопуларен, но актуелниот претседател најави дека конечната одлука ќе ја соопшти следната година.