Уште двајца руски војници се изјаснија за виновни за воени злосторства (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Двајца руски војници, Александар Бобикин и Александар Иванов, ја признаа вината за „прекршување на правилата на војната“ и утрово се појавија на суд.

Loading...

Тие се обвинети за гранатирање цивилни области на Украина со проектили Сити.

 

 

Потсетуваме, Вадим Шишимарин, 21-годишен руски војник, вчера ја призна вината за убиство на невооружен цивил на првото судење за воени злосторства во Украина од почетокот на руската инвазија.

Тој призна дека пукал во 62-годишен маж неколку дена по почетокот на инвазијата.

Му се заканува доживотен затвор.

Loading...