Урсула фон дер Лајен во самоизолација по контакт со заразен со Ковид-19

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, е  во самоизолација откако неодамна имала контакт со лице заразено со Ковид-19, напиша денеска самата на Твитер, пренесе ДПА.

Loading...

„Ме известија дека на состанокот на кој учествував минатиот вторник присуствувало и лице кое од вчера е позитивно на Ковид-19“, напиша таа.

Фон дер Лајен напиша и дека во четвртокот веќе направила еден тест и дека била негативна за присуството на коронавирус, и дека подоцна денеска треба да направи уште еден, додаде германската агенција.

Таа кажа дека во самоизолација ќе биде до „рано во вторник, во согласност со важечките прописи“, пренесе ДПА.

Сашко Димевски


Leave a Reply