Ураган во Куба: 11 милиони луѓе без струја

Сподели со своите пријатели

Жителите на Куба синоќа останаа без струја поради оштетување на електричната мрежа предизвикана од ураганот Иан.

Loading...

Во третата категорија, две лица загинаа, а ураганот продолжи да се движи кон Флорида, во САД.

Земјата е „без услуга за електрична енергија“, објави кубанската државна електроенергетска компанија „Унион Електрика“ на Твитер.

Само мал број луѓе имале струја со помош на агрегати во земјата од 11,2 милиони жители. Ијан направи најголема штета во западниот дел на островот.

Сопственикот на познатиот производител на пури Finca Robaina на социјалните мрежи објави фотографии од пустошот што го предизвика ураганот на фармите за тутун.

„Беше апокалиптично, вистинска катастрофа“, напиша Хирочи Робаина.

Жителката на Пинар дел Рио, Мајелин Суарез, изјави дека во понеделникот вечерта, кога ја погоди бурата, била „најтемната во нејзиниот живот“.

„За малку ќе го изгубивме покривот на куќата“, изјави таа за Ројтерс. – Ќерка ми, сопругот и јас го врзавме со јаже за да не одлетаме.

Loading...

Кубанскиот претседател Мигел Дијаз Канел ја посети провинцијата и вети дека ќе се издигне „над неволјата“, објави кубанското претседателство на Твитер.

Една 43-годишна жена во провинцијата загинала откако се урнале ѕидовите на нејзината куќа.

Земјоделец во градот Сан Хуан и Мартинез доживеал струен удар додека се обидувал да ја исклучи турбината на ветер што се користи за наводнување, објави Њујорк Тајмс.

Ураганот се засили во југоисточниот Мексикански Залив откако ја напушти Куба, соопшти Националниот центар за урагани на САД (NHC).

Во вторникот вечерта, невремето минуваше над Флорида Кис, низа острови на југот на државата.

Се очекува да стигне до западниот брег на Флорида доцна во среда.

NHC вели дека Иан би можел да биде ураган од четврта категорија до моментот кога ќе го погоди западниот брег на Флорида, со ветрови со брзина поголема од 125 милји на час. Околу 2,5 милиони луѓе на Флорида добија наредба да се евакуираат.

Гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, на прес-конференција во вторникот предупреди дека бурата е „вистинска работа“.

Loading...

Тој прогласи вонредна состојба за цела Флорида за време на викендот и активираше 5.000 војници на Националната гарда.

Областа Тампа би можела да го доживее својот прв директен удар од ураган од 1921 година, велат официјалните лица, и може да се види 10 стапки наплив на бура долж брегот.

Синоптичарите рекоа дека се можни поројни поплави на полуостровот Флорида и Флорида Кис како што се приближува ураганот.

Соседната држава Џорџија исто така прогласи вонредна состојба и стави 500 војници на Националната гарда во готовност.

Белата куќа издаде своја декларација за вонредна состојба, која ќе им помогне на федералните и државните службеници да ја координираат помошта при катастрофи.

Претседателот Џо Бајден, демократ, разговараше со гувернерот ДеСантис, републиканец, во вторникот вечерта и двајцата ветија дека „ќе продолжат да соработуваат тесно“, соопшти Белата куќа.

Карибите сѐ уште се борат со последиците од ураганот Фиона, кој го опустоши регионот минатата недела.

Движејќи се на север кон делови од брегот на Атлантикот на Канада и источен Квебек, Фиона однесе два животи, ги однесе домовите во морето и собори далноводи за време на викендот.

Loading...