Ураган во Флорида однесе покрив на болницата, евакуирани пациенти на респиратори (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Поплавите од ураганот Иан го поплавија приземјето на болницата ХЦА Флорида Фосет во Порт Шарлот, а силните ветрови потоа го разнесоа покривот на четвртиот кат, каде што се наоѓа одделението за интензивна нега.

Loading...

Болничкиот персонал мораше да ги евакуира најсериозните пациенти, од кои некои се на респиратори, на други катови.

Сите пациенти на болницата морале да бидат префрлени само на два централни ката поради големите штети што беа предизвикани.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По силните протести, Кина планира да ги олесни ковид мерките

„Не го очекувавме ова“

„Не очекувавме дека невремето ќе го тргне покривот од четвртиот кат“, изјави др. Биргит Бодине, која ја поминала ноќта во болница.

Таа додаде дека не знае каде ќе ги сместат луѓето кои можеби се повредени во поплави и налети на ветер.

Loading...

Брзата помош може да почне да пристигнува наскоро, а не знаеме каде ќе ги сместиме пациентите, изјави др. Бодине.