Унгарскиот парламент расправа за прием на Финска и Шведска во НАТО

Сподели со своите пријатели

Унгарија има репутација на бунтовник во Европската унија, а дали таа репутација уште еднаш ќе ја потврди ќе покаже расправата во унгарскиот парламент за прием на Финска и Шведска во НАТО.

Loading...

Само Унгарија и Турција сѐ уште ги немаат ратификувано протоколите за прием на овие две земји во НАТО, повеќе од осум месеци откако лидерите на Алијансата одлучија да ги примат за членки на самитот во Мадрид.

И додека другите членки на НАТО се позагрижени за можноста Турција да го блокира пристапот на двете земји – турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја блокира Шведска, тврдејќи дека земјата ги штити курдските милитанти – владата на Виктор Орбан исто така ја одложува парламентарната процедура.

Ратификацијата конечно ќе започне во Унгарија во среда, кога ќе започне расправата во парламентот, а гласањето за самото прашање се очекува во втората половина на март, пишува Политико.

Но, веќе има индиции дека тоа нема да помине без проблеми.

Мате Кочис, претседател на пратеничката група на Орбан, Фидес, минатата недела рече дека има „сериозна дискусија“ за приклучувањето на двете земји во Организацијата на Северноатлантскиот договор.

Унгарија планира да испрати делегација во Шведска и Финска за да разговара за „политичките спорови“ што се појавија.

Такво гледиште искажа и самиот Орбан.

Loading...

„Иако го поддржуваме приемот на Шведска и Финска во НАТО, прво мораме да имаме сериозна дискусија“, рече тој во интервјуто.

Потсетувајќи дека Финска и Шведска претходно ја критикуваа Унгарија за владеење на правото, тој рече дека некои од неговата партија се прашуваат дали е паметно да се примаат земји кои „шират отворени лаги за Унгарија, за владеењето на правото во Унгарија, за демократијата, за тоа како се живее“.

„Како, оди расправата, може некој да сака да биде наш сојузник во воениот систем и бесрамно да шири лаги за Унгарија? рече тој.

Изјавата на Орбан ги потврди стравувањата на некои во Брисел дека тој може да се обиде да го искористи своето влијание врз проширувањето на НАТО за да добие отстапки за владеењето на правото.

Финска и Шведска се меѓу најкритичните земји-членки на ЕУ кога станува збор за владеењето на правото во Унгарија, а Будимпешта сè уште се расправа со Европската комисија за исплата на пари од европските фондови по протестите од Брисел поради демократските стандарди во Унгарија.

Хелсинки и Стокхолм главно молчат за ситуацијата во Будимпешта

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јоурова, неодамна изјави дека Унгарија мора „многу брзо“ да го реши прашањето за независноста на судството доколку сака да добие грантови од 5,8 милијарди евра од Европскиот фонд за закрепнување од Ковид-19. пандемски.

Хелсинки и Стокхолм главно молчат за гласањето во Будимпешта, делумно знак дека не сакаат да разгоруваат контроверзии пред време.

Шведска е особено внимателна кон Турција, иако сојузниците сега признаваат дека постои можност двете земји да не влезат во НАТО во исто време, што значи дека сфаќа дека Ердоган би можел да го блокира уште некое време.

Loading...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во понеделникот го посети Хелсинки, повикувајќи ги Турција и Унгарија да ги потврдат пристапните протоколи на двете земји и тоа брзо.

„Се надевам дека наскоро ќе ратификуваат“, рече Столтенберг за дебатата во унгарскиот парламент.

На прашањето дали е во контакт со Унгарија во овој поглед, тој одговори дека тоа е одлука што мора да ја донесат суверените национални парламенти, но исто така додаде: „Време е. Финска ги исполнува критериумите, како и Шведска. Затоа, ние работат напорно и целта е што поскоро да се спроведе“.