Унгарија: Русија не може да го победи целиот Запад

Сподели со своите пријатели

На светот му е потребна победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД затоа што само силен американски лидер може да обезбеди стабилност и безбедност на меѓународниот поредок, изјави унгарскиот министер за надворешни работи во интервју за порталот Breitbart News.

Loading...

Питер Сијарто во интервју објавено вчера изјави дека поранешниот претседател Трамп, доколку биде реизбран во ноември, ќе може да воспостави мир меѓу Русија и Украина.

„Без претседателот Трамп, оваа војна ќе продолжи долго време, ќе резултира со многу повеќе жртви и ќе кулминира со големо уништување“, рече Сијарто.

„Значи, нашата најголема надеж е дека претседателот Трамп, во случај да победи на изборите во 2024 година, ќе може да постигне мир“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“

Шефот на унгарската дипломатија нагласи дека „Унгарците целосно ја поддржуваат оваа како една од ретките земји во Европа која е за мир“.

Тој ја коментираше и војната во Газа

„Треба да разберете дека мнозинството земји во Европа се за војна, а само мало малцинство се за мир“, додаде тој.

Сијарто рече дека доколку стапат на сила „мировните политики“ на Трамп, „некои од тие европски земји исто така би можеле да ги променат своите позиции“.

Унгарскиот министер смета дека војната во Украина не може да се реши на бојно поле кое „може да понуди само жртви и уништување, а не решение“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Сијарто рече дека е општо прифатено дека Украина нема да ја победи Русија, додавајќи дека „исто така знаеме дека Русија не може да го победи целиот Запад“.

Во врска со војната во Газа, тој истакна дека не смееме да заборавиме како започна овој конфликт.

„Се случи брутален, грозоморен терористички напад и илјадници ракети беа испукани на земјата, повеќе од илјада луѓе беа убиени, а стотици беа киднапирани“, додаде тој.

Сијарто смета дека израелската воена офанзива против Хамас е од витално значење не само за безбедноста на еврејската држава, туку и за глобалната безбедност, со цел да се спречат слични напади низ светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Сијарто беше дел од делегацијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан кој минатата недела се сретна со поранешниот американски претседател Трамп.