Унгарија преговара за набавка на нови борбени хеликоптери

Сподели со своите пријатели

Унгарија покажа интерес за купување на новиот италијански борбен хеликоптер Леонардо АВ-249 поради неизвесноста околу одржувањето на постоечката флота на руски јуришни авиони Ми-24.

Loading...

Според порталот Balkan Security Network, на врвот на листата на желби на Унгарија за набавки се приоритетите утврдени врз основа на искуствата од војната во Украина – борбени хеликоптери, дронови и системи против дронови.

„Последиците од војната во Украина за одржување на опрема од руско и украинско потекло се многу сериозни бидејќи корисниците остануваат без извор на резервни делови и техничка поддршка. Унгарската авијација изврши ремонт на осум Ми-24В и Ми-24П во Русија. Работата беше завршена во 2018 и 2019 година и ресурсот на тие авиони беше продолжен за седум години во согласност со пропишаната процедура за одржување, но сега нивната иднина е неизвесна бидејќи деловите се многу тешко да се добијат“, се вели во соопштението.

Првиот состанок на оваа тема се одржа во Фиренца на 17 февруари.

Предметниот хеликоптер е во фаза на тестирање на прототипот што полета во август 2022 година.

Новиот италијански авион има шест носачи за оружје на страните.

„Основните средства за прецизни дејствија против тенкови и други цели од мали размери се израелските противтенковски наведувани ракети „Спајк“. Целниот систем како и ракетите се производи на компанијата Рафаел. Во носот на AW-249 има мобилна купола со трицевки топ од 20 милиметри… АВ249 во иднина ќе биде платформа која ќе може да контролира извидувачки и борбени дронови“, се додава во текстот.

Порталот додава дека Италијанците се прилично строги за перформансите и продолжувањето на работата на AW249, но дека се забележува дека има силна продажна активност.

Loading...

Освен Унгарците, потенцијални корисници се и Романците.